Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Световната седмица на парите

Какво се прави за финансовата грамотност на младежите в България?

Снимка: globalmoneyweek.org

Световната седмица на парите е ежегодна глобална кампания за повишаване на информираността относно важността на финансовата грамотност за младите хора от ранна възраст. Темата на събитието за 2023 г. е “Планирай парите си, планирай бъдещето си“.

Какво се прави в областта на финансовата грамотност и от какво се нуждаят младежите, за да вземат осъзнати финансови решения, в резултат на които да постигат финансово благосъстояние и финансова устойчивост, в “Нашият ден“ разказва Анка Костова, директор на Дирекция "Връзки с обществеността и протокол“ в Комисията по финансов надзор (КФН).

Анка Костова

Според нея една от приоритетните програми Комисията за финансов надзор е "Програма за небанковия финансов сектор“. Пред последните няколко години са проведени множество онлайн срещи с млади хора от 10-и и 11-и клас от цялата страна. Тези дискусии допринасят учениците да повишат своята финансова грамотност относно застрахователния и инвестиционния сектор, където са и капиталовите пазари, както и за осигурителния пазар.  

"Да имаш добра финансова култура днес се равнява на знание, което е по-скоро да се научи нов език“, казва Анка Костова.

Тя допълва, че КФН, като регулатор, акцентира върху иновациите и тяхното развитие, без да се забравя сигурността.

Криптовалути

"КФН регулира криптоактивите, когато те се предлагат през инвестиционните посредници, но не и критповалутата“, допълва Анка Костова.

Все още няма европейска регулация за този вид активи. Очаква се документът да влезе в сила през 2024 г. 

Програма “Инвестирай безопасно“

Дигиталните финанси се развиват и ще се наложат като стандартно потребителско поведение. На фона на непрекъснато предлаганите иновативни възможности, не бива да се пренебрегват и рисковете, които носят те. КФН, в качеството си на регулатор, търси баланс за гарантиране правата на потребителите на небанкови продукти, както и подсигурява добра и стабилна среда за развитие на бизнеса.

С този програма КФН надгражда предприетите до този момент мерки от предупреждения за измамни инвестиционни схеми от нелицензирани посредници. Това е стъпка  чрез онлайн пространството да дадат основни насоки как потребителите да различават законните от недобросъвестните посредници.

Иновационен хъб

КФН  сътрудничи, заедно  с поднадзорни си лица и FinTech дружества, доставчици на финансови иновации в небанковия финансов сектор, като за целта чрез апликационна форма се дава възможност на заявителите да установят неформален диалог с регулатора. 

Апликационната форма представя механизма на взаимодействие, чрез който КФН може да даде пояснения и насоки по нормативната уредба, приложима за бизнес модела на конкретния заявител. В допълнение може да му съдейства при кандидатстване за издаване на разрешение за извършваната от дружеството дейност. 

Целия разговор с Анка Костова можете да чуете в звуковия файл. 
Снимки – globalmoneyweek.org и УНСС
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Кряков с две от децата си

Зеленчуци на село

Васил Кряков е живял в София, Лондон и Ню Йорк, а вече живее в село Лобош заедно със съпругата си Моника и трите им деца. Завръщането им към малкото населено място е осъзнат избор, който постепенно узрява в тях. От няколко години семейството отглежда зеленчуци в землището на село Дебели Лаг, но според Васил основното, което правят е да..

публикувано на 25.03.25 в 16:40
Мартин Томов

Как океаните регулират климатичните промени и какво можем да направим?

Световният океан е неизчерпаем източник на ресурси и жизненоважен компонент за климатичната стабилност на планетата. Въпреки това, много от неговите води не попадат под юрисдикцията на конкретни държави, което създава сериозни предизвикателства за тяхното управление и защита. Мартин Томов, координатор на кампанията "Живо Черно море" към..

обновено на 25.03.25 в 12:55
Петър Теодосиев и Владимир Новков

Стоицизмът – практически съвети за (не)възможно щастие

В комуникационната какафония на деня и в условията на скъсана връзка с природата става все по-трудно да живеем осъзнато и умерено, като приемем, че има неща, които не зависят от нас. Как стоицизмът, философско течение, което свързваме с римския император Марк Аврелий, може да ни помогне да опознаем себе си и да живеем добре днес – разказват..

публикувано на 25.03.25 в 11:45
Явор Гърдев

"Венецианският търговец" – поглед към съвременните културни конфликти

Режисьорът Явор Гърдев е сред номинираните за престижната награда "Икар" за режисурата си на спектакъла "Венецианският търговец". В своята интерпретация на тази класическа творба на Уилям Шекспир, Гърдев подчертава, че централната тема на пиесата е културните войни, които стоят в основата на множество съвременни конфликти. Според него всички..

обновено на 25.03.25 в 11:13

"Мистер Сенко. Един живот на фокус" – нова биография от Михаил Вешим

Биографията "Мистер Сенко. Един живот на фокус" от Михаил Вешим излезе по повод 120 години от рождението на илюзиониста. Премиерата на книгата ще бъде днес от 17:30 часа в Литературно-художествения музей "Чудомир" в Казанлък и е част от програмата на "Чудомирови празници" 2025. С автора ѝ – писателя и сценариста Михаил Вешим – разговаря..

обновено на 25.03.25 в 09:56