Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Световната седмица на парите

Какво се прави за финансовата грамотност на младежите в България?

Снимка: globalmoneyweek.org

Световната седмица на парите е ежегодна глобална кампания за повишаване на информираността относно важността на финансовата грамотност за младите хора от ранна възраст. Темата на събитието за 2023 г. е “Планирай парите си, планирай бъдещето си“.

Какво се прави в областта на финансовата грамотност и от какво се нуждаят младежите, за да вземат осъзнати финансови решения, в резултат на които да постигат финансово благосъстояние и финансова устойчивост, в “Нашият ден“ разказва Анка Костова, директор на Дирекция "Връзки с обществеността и протокол“ в Комисията по финансов надзор (КФН).

Анка Костова

Според нея една от приоритетните програми Комисията за финансов надзор е "Програма за небанковия финансов сектор“. Пред последните няколко години са проведени множество онлайн срещи с млади хора от 10-и и 11-и клас от цялата страна. Тези дискусии допринасят учениците да повишат своята финансова грамотност относно застрахователния и инвестиционния сектор, където са и капиталовите пазари, както и за осигурителния пазар.  

"Да имаш добра финансова култура днес се равнява на знание, което е по-скоро да се научи нов език“, казва Анка Костова.

Тя допълва, че КФН, като регулатор, акцентира върху иновациите и тяхното развитие, без да се забравя сигурността.

Криптовалути

"КФН регулира криптоактивите, когато те се предлагат през инвестиционните посредници, но не и критповалутата“, допълва Анка Костова.

Все още няма европейска регулация за този вид активи. Очаква се документът да влезе в сила през 2024 г. 

Програма “Инвестирай безопасно“

Дигиталните финанси се развиват и ще се наложат като стандартно потребителско поведение. На фона на непрекъснато предлаганите иновативни възможности, не бива да се пренебрегват и рисковете, които носят те. КФН, в качеството си на регулатор, търси баланс за гарантиране правата на потребителите на небанкови продукти, както и подсигурява добра и стабилна среда за развитие на бизнеса.

С този програма КФН надгражда предприетите до този момент мерки от предупреждения за измамни инвестиционни схеми от нелицензирани посредници. Това е стъпка  чрез онлайн пространството да дадат основни насоки как потребителите да различават законните от недобросъвестните посредници.

Иновационен хъб

КФН  сътрудничи, заедно  с поднадзорни си лица и FinTech дружества, доставчици на финансови иновации в небанковия финансов сектор, като за целта чрез апликационна форма се дава възможност на заявителите да установят неформален диалог с регулатора. 

Апликационната форма представя механизма на взаимодействие, чрез който КФН може да даде пояснения и насоки по нормативната уредба, приложима за бизнес модела на конкретния заявител. В допълнение може да му съдейства при кандидатстване за издаване на разрешение за извършваната от дружеството дейност. 

Целия разговор с Анка Костова можете да чуете в звуковия файл. 
Снимки – globalmoneyweek.org и УНСС
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20