Те ни говорят от сцената. Споделят ни думи, по-силни от всяка стихия. Те провокират чувства, емоции, вълнение. Казват ни какво е времето – в нас и извън нас, кои са непримиримите и за какво не мълчат те. Те са актьори и за миг от света ни припомнят Поетите.
Диана Алексиева създава проекта с желание да даде нов, съвременен прочит на някои от най-хубавите и обичани стихове, които правят българската поезия това, което е – езикът на живота.
Всичко започва с "Да се завърнеш в бащината къща" на Димчо Дебелянов. Актьорът Владо Пенев разказва думите в това стихотворение като лична изповед от едно летище. Оттам Теодора Духовникова продължава с "До моето първо либе" на Ботев, а Юлиан Вергов пита в снега "Наистина ли си отива лятото", точно както го е написал Христо Фотев. Следват още стихове в изпълнение на актьорите от "Поетите" и хиляди гледания в социалните мрежи.
Нищо обаче не може да се сравни с думите, изречени на живо. Преживени и почувствани от хората, които ги изричат, и хората, които ги чуват. Така експериментът, който Диана Алексиева и актьорите решават просто да споделят с публиката си, заживява на сцената. И е там вече четири години.
"Поетите Live" не е литературно четене, не е и рецитал на малка сцена в притаена светлина, а е спектакъл на българската поезия под акомпанимента на маестро Антони Дончев. Съпреживяно споделено чувство.
Как избират стиховете си "Поетите", какво иска всъщност публиката, на какво дължи успеха си проектът и защо има смисъл в него – Диана Алексиева разказва в звуковия файл.
Ноемврийският брой на списание "Лик" разказва за 10-годишната история на кино-литературния фестивал "Синелибри". Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) проследява развитието на форума от неговото създаване до юбилейното му десето издание, което се проведе през тази година. В "Радио Лик" разговорът за този уникален кино-литературен фестивал..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е първа самостоятелна изложба на софийска територия за родения порез 1998 година художник, завършил живопис в НХА. Изложбата е разполовена от идеята за светлината и мрака. Едната половина..
Особено в литературата, но и в други области на творчеството и познанието, някои фигури приемаме за класици. По-сетне те с имената и творчеството си оказват влияние и в културата, и в образованието, и стават своеобразни жалони в цивилизационния път на отделните нации, но и на човечеството като цяло. Говорим за фигурите на т.нар. "класици“ както на..
В рамките на Есенните литературни срещи в София гостува германската писателка и журналистка Джаки Томе. Тя спечели известност с книгите си "Една жена – една книга", "Празнувай бръчките си, както дойдат: книга за всички, които остаряват", "Моменти на яснота", които бързо се превърнаха в бестселъри на немскоезичния пазар. Двете ѝ последни книги са..
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg