Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марина Чолакова, гласоподавателка: Гласувам, но не очаквам промяна

Снимка: Ани Петрова

“Лично не очаквам промяна, но гласувам, защото моята представа за българския избирател е, че той е изключително инертен и доста първосигнален в своите реакции и неговото гласуване в повечето случаи е емоционално“.

Това каза в интервю за БНР Марина Чолакова, гласоподавател от София.

“Сякаш българинът е свободен от скоро и не се чувства част от една общност“, посочва още тя.

Според нея изборът, който правим, е аналогичен на това, което сме ние. Преизбираме тези, които сме избрали, защото се отъждествяваме с тях и сме безкрайно щастливи, че сме част от властта:

“На практика избираме едни слабообразовани, некомпетентни хора, които са слуги на чужди интереси и разсипваме собствената си страна и бъдеще“.

Тя счита още, че до голяма степен зависим и от геополитиката. Тя силно влияе върху живота в България, но от нас зависи да се противопоставяме.

“Известен е изразът, че демокрацията е лошо нещо, но не е измислено нищо по-добро от нея. Това също е причина да се гласува“, посочва още Чолакова.

През годините….

“Имало е периоди, в които съм гласувала и такива, в които не съм. Имах дълъг период, в който не гласувах, защото не виждах за кого, но след това съжалих и в последните години съм изключително редовна.

Наясно съм, че няма да променя нищо, един глас едва ли е от значение, но за мен е важно този глас да не бъде използван от хора, които не милеят за бъдещето на децата ни. С избори могат да се променят нещата, но това трудно би станало в България, защото обществото не е дорасло да подхожда към изборите зряло“, разказва гласоподавателката в ефира на “Нашият ден“ .

Може ли нещо да се направи?

Според нея образованието е от изключителна важност и трябва да се насочат усилията към децата, които са бъдещето.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.  

Боян Боянов от Враца, гласоподавател, споделя в интервю за БНР защо е избрал този път да не гласува:

“Не отидох да гласувам на тези избори. Мисля че достатъчно дадохме шанс на всички партии. В един момент нещата могат да се променят само с Божия помощ“, казва той в ефира на “Нашият ден“

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44