Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сряда, 5 април

Избрано от програмата

от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Железният светилник" от Димитър Талев – 3 част

от 0.30 до 2.00 часа
Заедно след полунощ – Среднощен експрес
водещ: Йордан Георгиев
• Посрещаме нощта с младата певица Ели Раданова. Представяме най-новата й авторска песен "Силуети", както и новата песен на група "Субдибула", чийто "асоцииран член" е Ели от няколко години, изпълнявайки вокалите в част от парчетата на бандата. Разговор за първите й стъпки в музиката, за това кое я кара да не спира да експериментира със звученето си и със стиловете, които вплита в своя репертоар и колко е трудно да изливаш личните си болки, трепети и копнежи, създавайки истински чувствена и завладяваща музика. За първи път предпремиерно в радио ефир звучат две съвсем нови парчета на Ели, част от нейния дебютен албум, който ще се появи през тази есен.
• Говори, за да те видя

от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
Маргарита Заберска
Джаз концерт с

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Чудесен балкански фолклор и уърлд от Черна гора, Сърбия, Хърватия и Румъния.

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на квартет "Пловдив", Пепа Гривова, хор "Боряна" и други.

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Макс и Мориц" от Вилхелм Буш – 6 част

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Пушка-лъкатушка" от Панчо Панчев

от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
водещ: Мария Мира Христова, Александър Райчев
• Епизоди от живота: Международен ден на съвестта с Камелия Григорова от Дружество за ООН в България.
• Тема на деня: Рекорден протестен вот с "Не подкрепям никого" и стабилно нямо мнозинство в изборите за 49-то Народно събрание:
- анализ на психологическите профили на негласуващия избирател с психолога д-р Пламен Димитров и данни от допитването в двата следизборни дни;
- коментар на социолога доц. Алексей Пампоров за следите и следствията от протестен вот в изборните резултати.
• Разговорът: "Удари от фланга" – за новата книга на дългогодишния майстор на спорта, ФИДЕ майстор, треньор и международен организатор по шахмат Николай Велчев, както и за шахмата като стилизиран модел на живота.
• Време на редактора: Ученикът Максимилиан-Стефан Гюнтер за скучното училищно образование и желанието за учене чрез практика.
• Lege Artis
- БЛС и НЗОК с преговори за НРД – интервю с председателя на БЛС д-р Иван Маджаров.
- Спешната помощ в Румъния и сътрудничеството с България – интервю с кореспондента на БТА в Букурещ Мартина Ганчева.
Обучение на спешните медици по въздуха у нас – интервю с представител на ВМА.

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Трезор
водещ: Диляна Трачева
• Георги Дачев от Do Sho представя "Реклама" – най-новата песен на групата;
• Ема Краун разказва как пише текста и музиката на новата си песен "Doing Good" като използва откъс от Брихадараняка Упанишад и теми от източната философия;
• hug or handshake представят най-новия си видео клип към песента Slowboy;
• "Последно повикване" за концерта на едноименната група – Цветан Андреев и Любомир Петров канят на промоцията на проекта "Последно повикване" и песента им "Ела с мен";
• Преглед на седмичните класации на Billboard Hot 100 и Official UK Singles Top 40.

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водеща: Невена Праматарова
• Текстилът в Националната художествена академия от своето създаване до днес. Разговор с доц. Вержиния Маркарова, ръководител на катедра "Текстил – изкуство и дизайн" по повод първото юбилейно издание "60 години от създаването на специалността в съвременния ѝ вид". Включване на художниците Цвета Явашева и Дима Недялкова–Каприева от ателието по текстил след тържественото събитие в галерия "Академия".
• Каузите на социално ангажираното кино на 27-ия Международен София филм фест. Гостува Светла Търнин, селекционер и куратор на платформата за Cinema Politica.
• 12-о издание на Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев” в Плевен. Разговор със Стефан Иванов, член на комисията.
• Режисьорът Стоян Радев за премиерния спектакъл "Ботушът" от Лило Петров във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров".
• Френският визуален спектакъл "Спомням си, че Небесата са далеч и Земята също" на Орелиен Бори гостува на сцената на Народния театър "Иван Вазов". Покана от Мира Тодорова, главен драматург на театъра.
• Музеят за история на изкуството във Виена представя изложбата "Базелиц. Голи майстори" на германския художник Георг Базелиц. Кореспонденция на Константин Брадваров от австрийската столица.

от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично
водеща: Цветана Тончева
Една от най-могъщите фигури на класическата музика през ХХ век – Херберт фон Караян, е роден на 5 април 1908. Добре известен е фактът, че в света няма диригент, осъществил повече звукозаписи. Караян е издал почти целия си огромен репертоар, а регистрираните му изпълнения се славят с безукорна прецизност. Разбира се, в рамките на 60 минути е абсолютно невъзможно да представим всичко, записано от Херберт фон Караян. Но на 22 май музикалният свят ще отбележи 210-ата годишнина от рождението на Рихард Вагнер, а Караян е сред най-изтъкнатите интерпретатори на Вагнеровото творчество. В 60 минути припомняме знаменити Вагнерови записи на Караян: "Лоенгрин" и "Пръстенът на нибелунга" с Берлинската филхармония.

от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": Премълчаната история
водещ: Румен Леонидов
Легенди и истини в българската история
Не всички историци възприемат легендите като преддверие към истината. Скептиците не вярват в преданията, но затова пък други тръгват по следите им и правят забележителни открития. Например Шлиман иска да намери Троя и следва описанията в Омировата "Илиада". Разкопава части от малоазийския бряг и Микена на Пелопонес и на светло излиза съкровището на Приам, както и маската на Агамемнон. И двете находки не са от епохата на Троянската война, но влизат в златния фонд на световната археология.
Как е у нас? Легендарното започва с Именника на българските ханове. Авитохол, първият владетел, живял 300 години. Само библейският Ной го надхвърля по дълголетие. Той бил на 600, когато построил ковчега за спасение на земните обитатели. Авитохол обаче е препратка към истинската история. Най-вероятно става дума за Атила, тъй като прабългарите са били част от неговия племенен съюз.
През Средновековието британците имат легендарния Крал Артур. В нашия фолклор е Крали Марко. За Артур сведенията са мъгляви като мъгливия Албион. Крал Марко Мърнявчевич е доказана историческа личност. Феодален владетел на Прилепската област и османски васал. Загива в битка на страната на поробителя. Въпреки това е възпят в юнашкия епос като народен закрилник.
Панонските легенди са главният извор за славянските първоучители Кирил и Методий. Медиевистите отхвърлиха "легендарното", наричат ги Пространни жития. Всъщност това са канонизирани биографии. Трябва да се отсее реалното от нереалното и да се стигне до истината. Без Панонските легенди щяхме да знаем далеч по-малко за братята, които ни дадоха четмо и писмо. Това са само част от многобройните примери от националната ни история, в които легендите не са в преддверието, а в самата сърцевина на истината.
В предаването участват Росен Петров - телевизионен сценарист, водещ и продуцент и Росен Тахов – литературен историк, публицист и преводач.

от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
водещ: Валери Леков
Български села със странни имена – епизод 1
В страната ни има над 5200 населени места – 257 града и близо 5000 села. Голяма част от тях носят уникални имена, а зад всяко наименование има интересна история. Легенди, животни, битки, комични ситуации и странни стечения на обстоятелствата стоят зад населените места с най-странни имена.
С участието на проф. Анна Чолева от Института за български език в БАН и местни разказвачи на легенди. В епизода - Мариана Георгиева от община Дряново разказва за селата Куманите, Бочуковци и Пепеляни. За радомирското село Кондофрей разказва Чавдар Новаков. Разкази за село Юнаците в община Пазарджик, за село Бабук в Силистренско, за село Жабокрът в община Кюстендил и село Къртожабене в община Плевен.

от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
водещ: Яна Пункина
Документалистика за съвременното изкуство
• Режисьорката Милена Кънева за документалния си филм "Ето къде си в млякото на мечтите", посветен на българското участие в последното Венецианско биенале.
• Леа Глоб за "Аполония, аполония", филмът ѝ, който спечели документалния конкурс на София филм фест тази година и за образа на младия европейски съвременен артист.

от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Музикален атлас
водещ: Пламен Георгиев
Колоритна, свежа балканска музика от Сърбия, Румъния и Северна Македония. С участието на "Бобан и Марко Маркович оркестра", виртуозния тромпетист Джамбо Агушев с групата на негово име и в компанията на турския кларинетист Хюсню Шенлердириджи, "Кочани оркестър" с гостуващи солисти – Лука Ниетич и Гаетано Фабри, ромските славеи от североизточна Румъния "Фанфаре Чокърлия", "Джипси Кежуъл" заедно с германеца Дункелбунт и др.

от 19.30 до 21.30 часа
Контемпо
водещ: Петя Габрова
Представяме специална селекция от творби, получени по линия на международния обмен с Европейския съюз за радио и телевизия. Концертът, озаглавен "С поглед към светлината" включва композиции на Филип Глас, Арво Пярт, Петерис Васкс, Мереди, Хилдур Гуднадотир, Ейноюхани Раутаваара.

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ: Яна Пункина
Концертът на The Soft Moon, Trace Amounts и Vague Voices в София – на живо директно от Микстейп 5.

от 23.00 до 24.00 часа
Кантате юбилате
водещ: Мануела Манчева
• 10 години вокална група "Спектрум" – разговор с Константин Бейков и Янко Янков, част от формацията от основаването и досега. Включените песни са от издадените два а’капелни авторски албума с българска музика "Пресечна точка" и Singerprints ("Вокални отпечатъци"), както и най-нови композиции.
• Пеят известни хорове от Канада: детският хор на Хамилтън и "Jireh" госпъл хор
• Информация за предстоящи хорови концерти.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петък, 17 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 2 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам редактор: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..

публикувано на 16.01.25 в 08:25

Четвъртък, 16 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 1 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Даниела Найденова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 15.01.25 в 08:20

Сряда, 15 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 11 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 14.01.25 в 17:24

Вторник, 14 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 10 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 13.01.25 в 08:25

Понеделник, 13 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 9 част от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде Водещ: Людмил Фотев Започваме с поредния проект на откритието ни от 2005 Силвия Перес Крус, сега световна звезда, току-що издала записания в Аржентина дуетен албум с китариста Хуан..

публикувано на 12.01.25 в 08:10