За необятността на пространството около нашата "бледа синя точка” в Световния ден на авиацията и космонавтиката говорим с Борис Грозданов, философ от Института по философия и социология към БАН.
През последните дни много хора се вгледаха в книгата "Бледа синя точка“ на Карл Сейгън заради едно много популярна снимка, от която разбрахме, че встъпването в длъжност в НАСА се случва именно със заклеване върху тази книга.
"Това е нашият дом. Това сме ние. Всеки, когото обичате, всеки, когото познавате, всеки, за когото сте чували, всяко човешко създание, съществувало някога, е изживяло живота си тук“, така звучи посланието на знаменития учен и автор Карл Сейгън.
"Книгите са инструмент на въображението. Според мен те трябва да се използват, за да вдъхновяват. Разбира се, да носят послание. Но пък, как знаем коя книга носи послание и коя книга не носи послание? Има и от двете. Аз пазя най-добри спомени за такива книги, които са ме вдъхновили. Пазя емоцията, на първо място, и на второ място – знанието и информацията“, казва Борис Грозданов.
Една от тях е "Кратка история на времето“ на Стивън Хокинг. Тази книга разпалва въображението на философа. Този огън продължава да гори и до днес, не само към космоса.
"Съществува огромният космос, който наричаме вселена. Но съществува и малкият космос, това е човекът“, посочва Борис Грозданов.
Според него, не може да се каже, че познаваме микрокосмоса толкова добре. Има страшно много неща, които не знаем за самите нас. Това е пътуване в две посоки.
Космосът
"Един от въпросите, които всъщност поразяват човешкия ум от зората на човешката цивилизация, е въпросът за крайността или безкрайността на света. За началото във времето, но и за края в пространството“, коментира философът.
Опознаването"Това е най-важната част от това пътуване. Овладяването е твърде човешки термин. Това е термин, който мисли нещата през власт. Много е смешно човек да мисли космоса през понятието за власт“, пояснява Борис Грозданов.
Древногръцката дума за "моряк“ прозира в по-нови думи като "космонавт“ или "астронавт“. Китайската версия звучи "небенафт“. Или това са моряци, плаващи в космоса. Те са откриватели и пътешественици.
Човекът
"Бъдещето на малкия космос е единствено в пътешествието из големия космос“, посочва Борис Грозданов.
Той допълва, че в един момент човешката цивилизация ще трябва да напусне своята малка, комфортна "синя точка“, на която ние сме се появили като биологичен вид. И ако този вид желае да оцелее, да изгради технологията и моралните принципи на съществуването си като цивилизация, тогава неминуемо ще започне да пътува из широкия космос. Първо до близки места като Марс, а после до все по-далечни. Не воден от любопитство, а воден от необходимост за оцеляване.
Последната дума в разговора за космоса има авторът на "Бледа синя точка”, Карл Сейгън.
"Земята е единственият известен ни до момента свят, приютяващ живот. Няма другаде, поне в близкото бъдеще, където нашият вид би могъл да се пресели. Да посетим да, но да се преселим не още. Харесва ли ви или не – Земята е мястото на последната ни битка. Казано е, че астрономията е смиряващо и изграждащо характера преживяване. Може би няма по-добра демонстрация на безумието на човешката самонадеяност от този далечен образ на нашия дребничък свят."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.Ана-Мария и Катерина Андрееви са български сестри, родени и израснали в Америка, които правят избора да живеят в България. Те създават инициативата "ЗаВръщане в България" , която определят като общност, чиято мисия е да улесни завръщането на българите от чужбина. "Бихме искали да създадем ресурс за хора, които живеят в чужбина, да им е обяснено..
Учени от България успешно разработиха прототип на човешка кожа, който има потенциала да подпомогне научните изследвания в областта на стареенето и дълголетието. Ръководител на тази иновативна разработка е проф. д-р Милен Георгиев, който оглавява отдела по "Растителна клетъчна биотехнология" в Центъра по растителна системна биология и биотехнология. В..
Театърът е мощен инструмент за социална промяна, който може да играе ключова роля в активизирането на гражданските действия за по-устойчив начин на живот. Чрез театрални техники и похвати може да се повиши осведомеността относно важни екологични проблеми, като изменението на климата и биоразнообразието, и да се вдъхнови публиката да предприеме..
В София се проведе медийно събитие по повод Световния ден на зрението. Като част от формата "Пощенска кутия за приказки" Гери Турийска, Дарин Ангелов и Камен Алипиев пресъздадоха вдъхновяващи истории на пациенти, а специалисти споделиха предизвикателствата и възможностите в областта на очното здраве. Ден преди Световния ден на зрението , който..
Форум за мозъчните заболявания се провежда днес (9 октомври) в столицата. Организатор на събитието е фондация "Съвет за мозъчно здраве", с чийто председател проф. Д-р Николай Габровски разговаряме в Lege Artis. Мозъчните заболявания обхващат широк спектър от диагнози в три медицински специалности – неврология, неврохирургия и психиатрия ,..
На 9 октомври от 18.30 часа в кино "Одеон" документалния филм "Черказки хроники" за живота и творчеството на българския автор Йордан Радичков ще даде..
В епизод 557 "Трамвай по желание" среща своята публика със знаменития български и холивудски филмов режисьор, художник, аниматор и илюстратор Владимир..
Нура Минт Сеймали , златният глас на Мавритания, световноизвестната майсторка на "ардин" ( западноафриканска арфа от рода на "кора"-та и "камале..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg