Единственият театър, където актьори са хора с увреден слух, "Мим-арт" започва свое турне в страната. Те ще представят постановката "Двете малки свраки, носещи късмет“, за поставянето на която е помогнал и актьорът Ивайло Захариев. Постановката ще бъде представен първо в София, а след това в още шест български града.
Идеята и реализацията на театър "Мим-арт" е дело на Мария Атанасова, която преди повече от четвърт век създава първо група за синхронно пеене "Жестим“. В нея влизат само глухи деца, които интерпретират песните на родни известни артисти с мимика и жест – езикът на глухите хора. "Първата песен с децата от "Жестим“ беше "Похвали се зайче, на своето майче". Беше много артистично и мило. Всичко беше весело и приятно", споделя Мария Атанасова.
Екатерина Йорданова, Албена Начкова, Димитър Димитров, Анелия Димитрова, Ивайло Спасов, Иван Бугов, Снежанка Асенова, Елена Василева, Катрин Ал Масри, Нури Ашаров са членовете на трупата "Мим-арт" с ръководител Мария Атанасова. Някои от тях са завършили НАТФИЗ "Кр. Сарафов” с подготовка и дееспособност на професионални артисти - мимове и са намерили креативна реализация в основания от нея театър. Дейността им е пример за успешно интегриране, тъй като в него се включват и чуващи професионални актьори, както и утвърдени и доказали се режисьори и хореографи.
Трупата на театъра има множество участия и награди от международни фестивали в Полша, Франция, Москва, Словакия. Тези млади хора не чуват, но пеят и танцуват. Усещането не само да ги гледаш, а и да ги слушаш, е удивително. Влюбени в музиката и танца, те интерпретират песните с мимика и жест – езикът на глухите хора.
За това как се създава музика за глухи деца, как се работи с тях, има ли условия да се продължи дейността на група "Жестим“ и "Мим-арт", и какво носи на Мария Атанасова тази работа, чуйте от звуковия файл разговора на Ани Костова с Мария Атанасова.
Снимка – "Мим-арт"
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg