Единственият театър, където актьори са хора с увреден слух, "Мим-арт" започва свое турне в страната. Те ще представят постановката "Двете малки свраки, носещи късмет“, за поставянето на която е помогнал и актьорът Ивайло Захариев. Постановката ще бъде представен първо в София, а след това в още шест български града.
Идеята и реализацията на театър "Мим-арт" е дело на Мария Атанасова, която преди повече от четвърт век създава първо група за синхронно пеене "Жестим“. В нея влизат само глухи деца, които интерпретират песните на родни известни артисти с мимика и жест – езикът на глухите хора. "Първата песен с децата от "Жестим“ беше "Похвали се зайче, на своето майче". Беше много артистично и мило. Всичко беше весело и приятно", споделя Мария Атанасова.
Екатерина Йорданова, Албена Начкова, Димитър Димитров, Анелия Димитрова, Ивайло Спасов, Иван Бугов, Снежанка Асенова, Елена Василева, Катрин Ал Масри, Нури Ашаров са членовете на трупата "Мим-арт" с ръководител Мария Атанасова. Някои от тях са завършили НАТФИЗ "Кр. Сарафов” с подготовка и дееспособност на професионални артисти - мимове и са намерили креативна реализация в основания от нея театър. Дейността им е пример за успешно интегриране, тъй като в него се включват и чуващи професионални актьори, както и утвърдени и доказали се режисьори и хореографи.
Трупата на театъра има множество участия и награди от международни фестивали в Полша, Франция, Москва, Словакия. Тези млади хора не чуват, но пеят и танцуват. Усещането не само да ги гледаш, а и да ги слушаш, е удивително. Влюбени в музиката и танца, те интерпретират песните с мимика и жест – езикът на глухите хора.
За това как се създава музика за глухи деца, как се работи с тях, има ли условия да се продължи дейността на група "Жестим“ и "Мим-арт", и какво носи на Мария Атанасова тази работа, чуйте от звуковия файл разговора на Ани Костова с Мария Атанасова.
Снимка – "Мим-арт"
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg