Италианският изпълнител на виола да гамба Теодоро Бау посвещава дебютния си солистичен компактдиск на сонатите из опус 5 на Арканджело Корели. Написани за цигулка, творбите са публикувани през 1700 г., като бележат революция в камерната музика, защото са за един солистичен инструмент и континуо, а не представляват трио сонати, каквато е била практиката дотогава. Че творбите са били изпълнявани на други инструменти освен на цигулка, е ясно по достигналите до нас множество транскрипции, но особен интерес представлява колекцията, запазена в Националната библиотека в Париж, която съдържа транскрипции за виола да гамба на всичките 12 сонати от опус 5.
По въпроса за практиката произведения, писани за един инструмент, да се изпълняват на друг, Теодор Бау казва, че "смятам, че трябва да се откажем от стигмата , която в днешно време често е свързана с транскрипциите; би трябвало това да е толкова разпространено днес, колкото е било и тогава. Бих казал, че даже на моменти звучи пресилено да говорим за транскрипции, защото, докато създавахме тези записи, понякога свирех директно от оригиналното издание октава по-ниско, както и адаптирах, добавях и премахвах неща, така че музиката да бъде пресъздадена по най-добрия начин от инструмента в ръцете ми".
Теодоро Бау, когото столичната публика имаше шанс да чуе по време на фестивала "Изкуството на Барока" през 2022 г., започва да се занимава с виола да гамба от ранна детска възраст, като негови преподаватели са Клаудиа Пазето и Алберто Рази. В продължение на 8 години освен виола да гамба изучава и лютня при Масимо Лонарди, а в последствие завършва образованието си в Скола Канторум Базилиенсис и Университета "Моцартеум" в Залцбург. Става лауреат на конкурса "Бах-Абел" в Кьотен през 2015 г., а през 2021 печели и конкурса на фестивала Musique Antique в Брюж. За компактдиска му музикалният критик на списание "Грамофон" пише следното: "Бау е най-силен в по-бавните, напевни части... В звука му има любвеобилност, която е нежна, но в същото време богата, и неговият цвят е толкова нежно и прямо оформен, че всичко, което мога да направя, е да слушам със страхопочитание. Неприпряната интимност от страна на Букарела е безупречна".
Този вторник (25 април от 23 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме благородния звук в записите на Теодоро Бау и Андреа Букарела на сонати № 2, 5, 6, 11 и 12 от Арканджело Корели.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg