Музика хисторика

вторник
от 14.00 до 15.00 часа

Единственото предаване в българския ефир, посветено изцяло на ранната музика. Представят се композитори, изпълнители и проблеми на музиката от Средновековието, Ренесанса и Барока, както и анализи на жанрове, техники и инструменти от тези векове. В рамките на предаването ви запознаваме и с актуалните събития и фестивали, както и с най-новите компактдискове с ранна музика. Освен записи можете да чуете и интервюта с наши и чужди музиканти и музиколози, занимаващи се с музиката на Средновековието, Ренесанса и Барока.
Екип: Калина Томова, Цветана Тончева.

Публикации

Франко-фламандската музика в Централна Европа

Най-новият албум на Cappella Mariana е посветен на централноевропейските версии на произведения от франко-фламандски композитори. Под ръководството на Войтех Семерад чешкият ансамбъл събира произведения, достигнали до нас в ръкописи като кодексите..

публикувано на 02.04.24 в 07:40
Цигуларката Мира Глодеану и бароковият ансамбъл „Семпер“

Ден на ранната музика с изпълнения от Букурещ

По случай Деня на ранната музика (21 март) в предаването "Музика хисторика" представяме запис на концерт на бароковия ансамбъл "Семпер", състоял се на 11 ноември 2023 г. по време на Фестивала за ранна музика в Букурещ. Програмата, озаглавена "Soli и Tutti",..

публикувано на 18.03.24 в 17:35

Английската ария в творчеството на Томас Кемпиън

Английският композитор, поет, теоретик и лекар Томас Кемпиън (1567-1620) създава над 100 арии по време на живота си, което го прави втория композитор с най-много създадени такива творби, а преди него е единствено Дауланд. Въпреки името си, арията по..

публикувано на 11.03.24 в 16:35

Музиката в Льовенския шансониер

Последният албум на ансамбъл "Леонес" представя творби, достигнали до нас в Льовенския шансониер, като центърът на компактдиска заемат 12 анонимни песни, които не се срещат в нито един друг ръкопис.   Източникът, който беше открит през 2015 г., в..

публикувано на 04.03.24 в 12:39

Кралицата на ранната музика на 75

Неповторимото сопрано Ема Къркби навърши 75 на 26 февруари. Дама на Ордена на Британската империя, британката притежава може би най-разпознаваемия глас сред изпълнителите на това изкуство. Родена в Кембърли в южна Англия като Керълин Ема Къркби,..

публикувано на 26.02.24 в 15:24
Сикстинската капела - реконструкция през 1480 г.

Музиката в Сикстинската капела около 1490

В последните години на XV век Сикстинската капела е съвсем нова. Създадена по нареждане на папа Сикст IV, на когото е и кръстена, тя е завършена през 1482 г. и представлява епицентърът на папското богослужение, макар и не всички литургии да са се..

публикувано на 20.02.24 в 09:10
Ансамбъл Stile Antico

Многоликостта на Уилям Бърд

Концерт на вокалния ансамбъл Stile Antico представяме в предаването "Музика хисторика" благодарение на Европейския съюз за радио и телевизия. Рециталът, който се е състоял в Лондондери, Северна Ирландия, като част от фестивала "Промс" през изминалото..

публикувано на 12.02.24 в 17:35

Пол О’Дет на 70

Големият американски лютнист, диригент и музиколог Пол О’Дет отпразнува 70-тия си рожден ден на 2 февруари. Описван като "най-ясния случай на гениалност, който някога се е докосвал до инструмента", той е сред основните влияния за оформянето на..

публикувано на 06.02.24 в 08:35

Английската музика от XV век в "Хоровата тетрадка от Итън"

"Хоровата тетрадка от Итън" представлява един от най-важните източници на английска музика от края на XV век. Ръкописът, който е създаден около 1500 г. за употреба в колежа Итън, е един от малкото оцелели Реформацията в Англия и поради тази причина е..

публикувано на 30.01.24 в 08:00

"Шестте струни на Аполон" от Йохан Пахелбел

Макар и Йохан Пахелбел в днешно време да е известен предимно със своя Канон в Ре мажор, той е сред най-прогресивните композитори в германските земи през XVII век, който демонстрира водещото си положение както в клавирните жанрове, така и в църковната,..

публикувано на 22.01.24 в 18:32