Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сряда, 26 април

Избрано от програмата

от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Железният светилник" от Димитър Талев – 18 част

от 0.30 до 2.00 часа
Заедно след полунощ – Среднощен експрес
водещ: Йордан Георгиев
Посрещаме нощта с една от най-харизматичните и обичани актриси в трупата на Народния театър – Теодора Духовникова. Разговор за най-новата й роля на театрална сцена – в спектакъла "Това не го казвай", в който има щастието да си партнира с актьора Захари Бахаров, под режисурата на Явор Гърдев, за сериала на БНТ "Войната на буквите", за някои от най-знаковите ѝ роли и срещи през годините, за страховете и съмненията на един актьор, за емоциите и любовта, за щастието и тъгата в човешкия живот. Предлагаме на слушателите и новото издание на кино рубриката "Близък план", подготвено от актрисата Мартина Пенева.

от 2.00 до 3.00 часа
Песните от конкурса "Пролет" 2023

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Чудесна традиционна музика и валсове мюзети от Франция.

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на ОНМ на БНР, Румяна Филкова, Митко Гроздев, Биляна Соколова и други.

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Загадъчният разговор", португалска приказка

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Алиса в огледалния свят" от Луис Карол – 1 част

от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
водещи: Мария Мира Христова, Александър Райчев
• Епизоди от живота: Как Фондация "Музей на Приказката" превърна 14-метрова подвижна телевизионна станция в "Приказка на колелета", място за представления, представяния на детски книги и не на последно място - запознанство с приказни театрални кукли.  Интервю на Росица Александрова с актрисата Олга Чурчич.
• Теми на деня:
- Какви са възможните решения образователните медиатори в България да продължат работа след приключването на Националната програма за подкрепа на образователните медиатори и социални работници и защо дейността им е под въпрос? – с Теодора Крумова, зам.-председател на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" и представител на МОН;
- Призрачни български села като експериментален музикален албум и аудиовизуален концерт със звуци и фотографии от Тревненска планина – разговор с музиканта Мирян Колев.
• Разговорът: Знание, отговорност и успех в съвременната класна стая или колко е търсен учителя с приложни умения днес - с д-р Теодора Димитрова, учител по география и биология, и Ангел Георгиев, образователен директор в Software University, създатели на Приложна академия за образование, след първото онлайн обучение на 145 български учители.
• Време на редактора: Традициите в производството на декоративни зелени растения в България и европейското финансиране - интервю с Татяна Бояджиева, ландшафтен архитект и председател на Асоциацията на производителите на декоративни растения в България.
• Lege Artis: По време на пандемията от COVID-19 хората по целия свят са загубили доверие във важността на рутинните детски ваксини срещу смъртоносни болести като морбили и полиомиелит. Това се посочва в доклад на УНИЦЕФ, информира Ройтерс – коментар на доц. Атанас Мангъров, началник на Първо детско отделение на СБАЛИПБ "Проф. Ив. Киров" ЕАД – София.
Интервю с проф. д-р Станимир Сираков, единственият българин с диплома от Европейския борд по Невроинтервенции.

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Трезор
водещ: Диляна Трачева
• Нора Караиванова стартира музикалния сезон с One Last Mistake – песен в тандем със STANI (Станислав Вълев);
• Пеещият актьор Иван Анастасов представя новата си песен "Купувач на души";
• Младата Христина Йосифова – HRISI – кани на концерт-промоция на дебютния си албум "Humanity", по който е работила с Ангел Дюлгеров;
• Преглед на седмичните класации на Billboard Hot 100 и Official UK Singles Top 40.

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водеща: Невена Праматарова
• Седмицата на унгарското кино в София. Гостуват Сандра Мишкеди, директор на Унгарския културен институт и Росен Спасов, филмов експерт в Българска национална филмотека.
• "Разходка с Гогол" - трети спектакъл от платформата "Театър Плюс" на Народния театър "Иван Вазов". Премиерна среща с екипа на представлението – драматурга Майя Праматарова, режисьора Катя Петрова, сценографа и визуален артист Борис Далчев и актьорът Пламен Димов.
• Международна театрална среща "Русенски дискурси”. Разговор с Боян Иванов, директор на Драматичния театър "Сава Огнянов".
• XIII Академични пролетни четения "Музика и светоглед" в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров". Разговор с музиколога доц. Илия Граматиков.
• Изложба дърворезба "50 + 10" на Роберт Цанев в столичната галерия "София прес". Равносметката на художника за изминалия творчески път, посветен на любимия му пластичен материал – дървото по повод шейсетгодишния му юбилей.

от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично
водеща: Цветана Тончева

от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": Премълчаната история
водещ: Бойко Ламбовски
Григор Пърличев, Григор Прличев, Григориос Ставридис – символ на балканските противоречия и единство.
За поета и общественика, охридчанина Григор Пърличев (1830-1893), от чиято смърт тази година се навършват 130 г., се знае много. Как е писал на гръцки и е спечелил поетичния турнир в Атина с поемата "Сердарят", как този факт е подразнил литературния елит на тогавашна Гърция и "Славянският Омир" е бил атакуван из пресата немилостиво, как това стимулира Пърличев да потърси и прегърне българската езикова и културна идентичност и прочее. И до днес тази достойна фигура е припознавана с приносна значимост и за българската, и за северомакедонската, и за гръцката (написал е много от произведенията си на перфектен гръцки език), че и за албанската национална кауза (някои от героите му са борци на албанското освободително движение). Самият Григор Пърличев отвръща на нападките на Орфанидис например, който също се е борил за наградата, и който упреква Пърличев, че е от "долен племенен произход" и "работи срещу панелинизма" с недвусмисленото: "Да, българин съм, дори варварин, ако искаш. Но тоя варварин... без труд те би – тебе, стария поет".
Днес е редно да поговорим за тези неща спокойно и от висотата на времето. Събеседници са професор Кирил Топалов, познавач на делото на Пърличев, и историкът и преподавател по история в СУ "Св. Климент Охридски" доц. Наум Кайчев, заместник-председател на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси между България и Република Северна Македония.

от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
водещ: Валери Леков
Български села със странни имена – епизод 4
В епизода – села със странни и смешни имена в Западна и Югозападна България - от видинското село Плешивец през село Певците в община Карлово, горномалинското Чеканчево до санданското Манджово и радомирското Празноглавци. Защо някои села се преименуват?
С участието на проф. Анна Чолева от Института за български език в БАН и разказвачи на местни легенди.

от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
водещ: Таня Димова
• Сериали в повече – за жанровете, сюжетите и историите на съвременните български телевизионни сериали и за отзвука от тях говорят Силвия Недкова, журналист и критик, и Павел Симеонов, кинокритик
• Моята история, моята тема
С танц в кухнята – как се представя алтернативен кулинарен и сценичен сюжет, разказват създателите на танцово-театралния спектакъл "Кухня" хореографът и режисьор Коста Каракашян и сладкарят Александър Цеков

от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Музикален атлас
водещ: Пламен Георгиев
Чудесен, разнообразен уърлд от Франция, дело предимно на имигранти в страната. Сред тях – дуетът Маркус и Шахзад, Етиен де ла Сайет, колоритните "Ле Букак" и "Пи 18", "Доуд", оркестър "Супергомбо", "Джуджоа – лейт. Никълсън" и др. Сред влиянията в богатата етнически картина – северна и екваториална Африка, Близкият Изток, п-в Индостан, Латинска Америка.  

от 19.30 до 21.30 часа
Контемпо
водещ: Петя Габрова
В рамките на две поредни седмици разглеждаме творчеството на младия композитор Давид Кокончев и на композитора за месец април – Арво Пярт. Тази седмица отбелязваме втората ни среща с Давид Кокончев и задълбочаваме познанията си за музикалният стил на Арво Пярт.

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ: Ася Чанева
• Продължаваме да говорим по темата насилие над жени – черната статистика в България не спира – 13 жени от началото на годината бяха убити у нас от човек, когото познават.
Представяме две организации в страната, които активно работят за правата на жените, равнопоставеността на половете и насилието над жени, предоставяйки им безплатно юридически, психологически и социални услуги:
- Сдружение "Жените на Казанлък" – с председателя Стела Кехайова и юриста Ивелина Димитрова говорим за това как сдружението помага на жените в 7 населени места в Община Казанлък и с какви правни абсурди се сблъскват жените, когато търсят правна защита от насилник;
- Сдружение "Клуб на жените Родопчанка" от 20 години работи с млади момичета и жени в община Смолян за социалната и личността им реализация, осигурявайки им образователна, правна и психологическа помощ – разговор със заместник-председателя Диана Калайджиева.
• Доброволците от БМЧК – Пловдив извършват обучения в детски градини и училища в област Пловдив на тема домашно насилие – разговор с Ана Лимонова, областен координатор на БМЧК – Пловдив.
• Представяме сборника "Полът" – издание на ПУ "Паисий Хилендарски", който излезе наскоро и се разпространява безплатно. Сборникът съдържа научни текстове на над 20 автори – психолози, антрополози, социолози и философи, както и най-добрите есета на ученици между 9 и 12 клас от цялата страна – победителите в конкурса за ученическо есе на тема: "Какво не знаех за домашното насилие в България".

от 23.00 до 24.00 часа
Кантате юбилате
водещ: Мануела Манчева
• Диригентът на хор "Детска китка" Яна Делирадева – за втори път носител на наградата за диригентско майсторство на името на проф. Венета Вичева от XXVII Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников" в град Шумен’ 2023 г.
• Документални записи от концерта на Националния младежки хор на Японската хорова асоциация на 4 март 2023 г. в концертната зала на град Химеджи, Япония под диригентството на проф. Теодора Павлович, представени с нейно участие.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петък, 17 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 2 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам редактор: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..

публикувано на 16.01.25 в 08:25

Четвъртък, 16 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 1 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Даниела Найденова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 15.01.25 в 08:20

Сряда, 15 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 11 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 14.01.25 в 17:24

Вторник, 14 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 10 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 13.01.25 в 08:25

Понеделник, 13 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 9 част от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде Водещ: Людмил Фотев Започваме с поредния проект на откритието ни от 2005 Силвия Перес Крус, сега световна звезда, току-що издала записания в Аржентина дуетен албум с китариста Хуан..

публикувано на 12.01.25 в 08:10