Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дебют на Емануил Иванов с Радиосимфониците

| обновено на 28.04.23 в 07:06
Снимка: emanuilivanov.com

Емануил Иванов ще осъществи дебюта си със Симфоничния оркестър на БНР този петък (28 април от 19 часа) в зала "България". Столичната публика ще има шанса да чуе младия български пианист, който привлече вниманието на международната музикална общност през 2019 г., след като спечели първа награда на международния клавирен конкурс "Феручо Бузони", в Концерта за лява ръка и оркестър от Морис Равел, а на пулта ще застане Росен Миланов.


Композиран между 1929 и 1930 г., концертът е създаден специално за австрийския пианист Паул Витгенщайн, който губи дясната си ръка по време на Първата световна война. Премиерата на произведението е на 5 януари 1932 г., като на Витгенщайн партнира Виенският симфоничен оркестър с Роберт Хегер на пулта. Интересно е, че първоначално пианистът не харесва особено много произведението и решава да го преработи по свой вкус, добавяйки мелодии от оркестъра към клавирната партия, променяйки хармонии, премахвайки цели тактове и пренаписвайки каденците. Когато Равел чува негово изпълнение на частен концерт във Френското посолство във Виена, е напълно скандализиран и макар все пак на премиерата Витгенщайн да представя концерта в композиторската версия, между двамата остава неприятното чувство, породено от творческите различия.

Концертът на Радиосимфониците обаче ще започне с Увертюра и Вакханалия из "Танхойзер" от Рихард Вагнер. Композиторът пише операта между 1843 и 1845, като увертюрата е написана последно, а докато съчинява музиката на първа сцена, Вагнер изпада в такъв творческа устрем, че се разболява. По-късно в автобиографията си той пише, че заради огромното усилие, което му е коствала тази музика, прекарва цели дни в леглото. Въпреки че операта претърпява няколко редакции, композиторът остава неудовлетворен от произведението до края на живота си, като съпругата му Козима пише в дневника си няколко седмици преди Вагнер да почине, че той е споделил, че "все още дължи "Танхойзер" на света".

Програмата на вечерта се допълва от симфония "Данте" от Ференц Лист, в изпълнението на което ще се включи и женският състав от Смесения хор на Българското национално радио с диригент Любомира Александрова. Лист създава творбата като превъплъщение на преминаването на Данте Алигиери през Ада и Чистилището – така са наименовани и двете части на симфонията, като някои музиколози смятат, че произведението всъщност представлява съвкупност от две симфонични поеми, а не симфония в традиционния смисъл на думата. Знае се, че авторът скицира части от произведението още през 40-те години на XIX век, като по време на тези ранни стадии Лист е планирал по време на изпълнение на симфонията да бъдат показвани и картините по "Божествена комедия" на Данте от Бонавентура Дженели. Представяне на творбата заедно с изображенията обаче се осъществява чак 100 години по-късно в Брюксел.

Концертът на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Росен Миланов и Емануил Иванов – пиано, ще бъде излъчен на живо на вълните на програма "Христо Ботев" на 28 април от 19 часа. Събитието също така е част от линията "Изтъкнати млади изпълнители" на Европейския съюз за радио и телевизия и ще бъде излъчено и за радиослушателите в Германия.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45