Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мина Христова: Еднакво искрени, но и еднакво неискрени сме в социалните мрежи

| обновено на 04.05.23 в 13:15
Снимка: pixabay

Можем ли наистина да разберем какво се случва в обществото ни днес? Това е въпрос, на който отговаря в ефира на “Нашият ден“ антропологът и етнолог Мина Христова.

Тя смята, че хората могат да бъдат еднакво искрени или неискрени, както в социалните мрежи, така и извън тях. Не можем да поставим хората в точно определена група, тъй като груповите идентичности, в които участваме, са множество и се преплитат. Според нея в обществото сме това, което е социално желателно да бъдем.

Какво ни говорят обществените сигнали?

Случаят в Белград например може да е сигнал за нещо по-дълбоко. Може би темата е изконсумирана като готов продукт, целящ нормализирането на темата, само че в друго общество.

Как ни влияе колективната памет?

Според нея колективната памет за социализма е още жива в малките разкази на хората. Има хора, които са били щастливи в този режим и такива, които не са били щастливи. В обществото има много голям пласт митология, която се репродуцира.

“Към множеството демаркационни линии, които разделят българското общество, се добавя и тази“, казва тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10

Фестивалът "Дни на предизвикателствата" – филми, каузи и акценти в програмата

От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..

публикувано на 02.12.24 в 11:21

България се включва в глобалната инициатива #GivingTuesday

Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..

публикувано на 02.12.24 в 10:51
Анджела Иванова (ляво), Гергана Станчева (дясно) и водещата на предаването.

От идея до реалност, или как се създава биоразградимо фолио за печат

Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...

обновено на 02.12.24 в 10:44

Уникално събитие събира децата на "Люлин" за Рождество Христово

В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..

обновено на 02.12.24 в 09:33