Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законът и Темида

Как можем да заведем трудово дело срещу работодател?

Снимка: Кирчо Стоичков

Как можем да заведем трудово дело срещу работодател? Каква е процедурата в съда? Колко трае едно такова дело? За спецификата на тези дела в "Законът и Темида“ коментира с адв. Захари Генов, експерт по гражданско и трудово право.

Индивидуалните трудови дела, които се водят за разлика от колективните трудови спорове са по-многобройни и те са типизирани, според начина на образуване на самото дело. Например дело за неправилно уволнение, дело за обявяване на един трудов договор за нищожен по определени показатели.

"Ако се говори за държавни такси принципното положение или генералната постановка по трудовите дела ищците – работници и служители са освободени от заплащането на държавни такси. Това заплащане е прехвърлено на работодателя, ако наистина се установи, че спорът, който е заведен от работника или служителя, е бил предизвикан от работодателя. Или работодателят е издал незаконосъобразна заповед, по която е образувано трудовото дело“, посочва адвокатът. 

Когато се налагат допълнителни експертизи по повод воденето на делата, работниците и служители се освобождават от тези такси. Но само ако искът е уважен от съда.

"Трудовите дела са бързи производства, т.е. съдът е задължен в определени срокове да постанови своето решение", пояснява адвокат Захариев.

Обикновено срокът е едномесечен, но той може да бъде удължен, ако има изменения на обстоятелствата.

Трудовите спорове, при които се прилага бързо производство, са трудовите дела, но има и случаи при нарушено владение, отнето по скрит начин. Като проверката на документацията и връчването на документите на другата страна са в по-кратки срокове. Съответно и отговорите са в определени срокове. По този начин се реализира една такава процедура с бързо производство.

Трудовите споровете, за които се прилага бързо производство, са трудовото възнаграждение, признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна. Възстановяването на работника на предишната му работа, изплащането на обезщетение за времето, през което работникът е останал без работа поради уволнението. Поправка на основанието за уволнение, което в вписано в трудовата книжка или в други документи. 

Целия разговор на Анелия Торошанова с адвокат Захари Генов можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преображение Господне

За да ги крепи във вярата и да ги увери, че наистина е Син Божи и Спасител, като ги отдалечава от помисли, Христос се явява на трима от Своите ученици в небесна слава. Свидетели на събитието са апостолите Петър, Йоан и Яков. След като ги завежда на планината Тавор, Синът Божи се преобразява пред тях, като лицето му светва като слънце, а дрехите му..

публикувано на 04.08.24 в 09:15

В индианските резервати има различни пластове – някои от тях бутафорни

Любомир Кюмюрджиев, журналист, преподавател и създател на Българското общество по индианистика "Орловият кръг", разказва в "Какво се случва пътува" за своите посещения в индианските резервати на Северна Америка и за трагичната история на тяхното създаване.  "Изтласкването на индианците в Северна Америка започва още през 16-17 век. Става дума за..

публикувано на 03.08.24 в 12:04

В Дуванлии – селото на тракийските могили

Дуванлии е село в Горнотракийската низина и в него живеят 565 души. То се намира в община Калояново и е на 24 километра от областния град Пловдив. Край селото е открит един от най-важните тракийски некрополи. Той се състои от над 50 могили – от V век пр. Хр. до Римската епоха. Изследван е през 1926-1929 година под ръководството на професор Богдан Филов...

публикувано на 03.08.24 в 08:45

Нов конкурс на "Фолклорен извор": "Старите песни на нов глас"

От 1 до 4 август 2024 г. в с. Царевец, община Свищов, ще се провежда Дванадесетият Международен Фолклорен фестивал "Фолклорен извор". За първи път в рамките на фестивала ще се проведе и певческият конкурс "Старите песни на нов глас", организиран в партньорство между БНТ, БНР, сдружение "Фолклорен извор" и "Българско многогласие". Над 4000..

обновено на 02.08.24 в 11:11

Отбелязваме 121 години от Илинденско-Преображенското въстание

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов – на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк, заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви. Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна и Илко. На днешния ден..

обновено на 02.08.24 в 09:33