Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законът и Темида

Как можем да заведем трудово дело срещу работодател?

Снимка: Кирчо Стоичков

Как можем да заведем трудово дело срещу работодател? Каква е процедурата в съда? Колко трае едно такова дело? За спецификата на тези дела в "Законът и Темида“ коментира с адв. Захари Генов, експерт по гражданско и трудово право.

Индивидуалните трудови дела, които се водят за разлика от колективните трудови спорове са по-многобройни и те са типизирани, според начина на образуване на самото дело. Например дело за неправилно уволнение, дело за обявяване на един трудов договор за нищожен по определени показатели.

"Ако се говори за държавни такси принципното положение или генералната постановка по трудовите дела ищците – работници и служители са освободени от заплащането на държавни такси. Това заплащане е прехвърлено на работодателя, ако наистина се установи, че спорът, който е заведен от работника или служителя, е бил предизвикан от работодателя. Или работодателят е издал незаконосъобразна заповед, по която е образувано трудовото дело“, посочва адвокатът. 

Когато се налагат допълнителни експертизи по повод воденето на делата, работниците и служители се освобождават от тези такси. Но само ако искът е уважен от съда.

"Трудовите дела са бързи производства, т.е. съдът е задължен в определени срокове да постанови своето решение", пояснява адвокат Захариев.

Обикновено срокът е едномесечен, но той може да бъде удължен, ако има изменения на обстоятелствата.

Трудовите спорове, при които се прилага бързо производство, са трудовите дела, но има и случаи при нарушено владение, отнето по скрит начин. Като проверката на документацията и връчването на документите на другата страна са в по-кратки срокове. Съответно и отговорите са в определени срокове. По този начин се реализира една такава процедура с бързо производство.

Трудовите споровете, за които се прилага бързо производство, са трудовото възнаграждение, признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна. Възстановяването на работника на предишната му работа, изплащането на обезщетение за времето, през което работникът е останал без работа поради уволнението. Поправка на основанието за уволнение, което в вписано в трудовата книжка или в други документи. 

Целия разговор на Анелия Торошанова с адвокат Захари Генов можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17