Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Щерьо Ножаров:

Неефективността на бюджетната политика води до разискване на промени в данъчната система

Доц. д-р Щерьо Ножаров
Снимка: bia-bg.com

Данъчната реформа, предложена от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), включва въвеждането на необлагаем минимум и 15% данък върху доходите на физическите лица. Това предложение би осигурило допълнителни 1,5 милиарда лева на годишна база за работещите. Според Любослав Костов, главен икономист на синдиката и директор на Института за социални и синдикални изследвания и обучения, всяко работещо лице би получило допълнителна 13-а заплата, ако бъдат въведени необлагаем минимум и 15% данък върху доходите, вместо настоящите 10%. Това беше заявено от Костов по време на интервю за Българското национално радио (БНР).

В интервюто за предаването "Нашият ден" доц. д-р Щерьо Ножаров коментира различни аспекти на данъчната система и бюджетната политика на България. Той отбелязва, че винаги когато има неефективност в бюджетната политика, се обсъждат трайни промени в данъчната система. Ножаров подчертава, че външните фактори, като продължаващата война в Украйна и отзвуците от пандемията, също трябва да бъдат взети предвид при анализа на данъчната политика.

Относно предложенията на КНСБ, Ножаров ги коментира като “изразени в малко странен контекст“. Той отбелязва, че вече съществува необлагаем минимум, въведен през пандемията, наречен "данъчни облекчения за непълнолетни лица в семействата". Това вече предоставя определени данъчни облекчения за семейства с три или повече деца. Ножаров обръща внимание, че пълният данък върху доходите се плаща само от тези семейства, в които и двамата родители получават средна работна заплата или по-голяма от средната.

Сред предложенията на КНСБ са също вдигане на корпоративния данък от сегашните 10 на 15% и въвеждане на нови данъци - върху финансовите транзакции и така наречения "дигитален данък".

Във връзка с предложението за корпоративния данък, Ножаров твърди в предаването, че според него “синдикатите не правят разлика между данъчната ставка и ефективната данъчна ставка“.

В Европа съществуват примери, при които корпоративната данъчна ставка е между 20% и 30%, но ефективният данък е по-нисък от този в България. Той дава пример с Италия, където данъчната основа може да се намали до 50% за инвестиции във високотехнологични активи, въпреки че ставката е около 27%.

В предаването доц. Ножаров анализира и бюджетната ситуация в България, като коментира бюджетния дефицит, който в момента е около 12 млрд. лева. Той отбелязва, че, освен капиталовите разходи, които вече са обсъждани, е важно да се обърне внимание и на други аспекти.

Ножаров отбелязва, че нашата икономика има инвестиции много по-малко от нормалното ниво, само 20% от БВП. За да се постигне висок икономически растеж, а не едва 1,5%, е необходимо инвестициите да се увеличат значително и да достигнат нива над 20%. Той подчертава, че намаляването на капиталовите разходи не би било предпочитаемо, тъй като инвестициите са от съществено значение за развитието на икономиката.

Друг аспект, който Ножаров посочва, е увеличението на разходите за издръжка на министерствата и държавната администрация. В последните две години тези разходи почти се удвоили. Той отбелязва, че ако тези разходи за издръжка бъдат намалени, без да става въпрос за освобождаване на хора, а за оптимизация на разходите, може да се осигури резерв от около 2 млрд. лева. Освен това, от капиталовите разходи може да се извлече около 1,5 милиарда лева. “Това са потенциални резерви, които могат да помогнат за облекчаване на бюджетния дефицит„, твърди икономистът.

Според Ножаров, “фокусът на дебатите е изкривен“ и трябва да се обърне внимание на реалните възможности за икономии и подобрение на ефективността в системата.

“Ако върнем намалените ставки на ДДС и ДДС-то стане отново такова, каквото беше преди данъчните диференциации, ние ще спестим само половин милиард. Ако подобрим ефективността на издръжките на министерствата обаче, ще спестим около 2 млрд. и 200 млн.“, посочва още доц. Ножаров в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.



По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30