Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди балотажа: свободни избори, които са дълбоко нечестни

Турската демокрация без разкрасяващи епитети

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турските граждани не можаха да изберат своя президент от първи път и сега – надпреварата продължава. В навечерието на решителния втори тур, когато тонът и от двете страни се втвърдява, е разговорът в "Мрежата" с Мехмед Юмер, главен редактор на новинарския сайт "Obzornews".

Турската демокрация  без грим

"Напоследък, особено между първия и втория тур, думата "демокрация“ в Турция наситено се използва в реториката на управляващата Партия на справедливостта и развитието и нейните лидери, начело с президента Ердоган, а опозицията много се оплаква от липсата на  демокрация. Само един пример: преди изборите на 14 май, преди първия тур, 20 и повече телевизионни канала, едновременно, предаваха обръщение на президента Ердоган. От друга страна, има статистика, която показва, че преди изборите, в ефир, управляващата Партия на справедливостта и развитието и посланията на президента Ердоган са излъчвани 34 часа. Сравнение с това на  опозицията и на нейния лидер Калъчдароглу  са отделени 32 минути, т.е. 1:10. Така че, докато опозицията се оплаква от липсата на демокрация, президентът Ердоган много добре си излъска имиджа пред света, като направи много добър PR за себе си. В интервю за СNN и журналистката Беки Андерсън той зададе реторичен въпрос: "Кой диктатор би се явил на втори тур?" Имаше предвид, че ако той е диктаторът и ако в Турция няма демокрация, то всичко е щяло да приключи още на първия тур. Но ето, видите ли, в Турция има съвсем свободни, честни и демократични избори, което се разминава, разбира се, с действителността."

Ердоган- необикновеният политик

"Вътре в самата Турция публичният образ на президента Ердоган не се е сринал. Даже за неговия консервативно-ислямистки електорат този образ е много жив, много харизматичен, защото те не възприемат президента Ердоган като обикновен политик, който  трябва да се смени през 4-8 години. Напротив. Те вярват, че той трябва да ги води докато има сили, защото в Турция, в крайна сметка, основният културен сблъсък е между секуларисти и ислямисти. От тази гледна точка бихме казали, че вътре в страната Ердоган ще утвърждава и стабилизира своята власт, но това ще бъде за сметка на демокрацията."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – ЕПА/БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35