Турските граждани не можаха да изберат своя президент от първи път и сега – надпреварата продължава. В навечерието на решителния втори тур, когато тонът и от двете страни се втвърдява, е разговорът в "Мрежата" с Мехмед Юмер, главен редактор на новинарския сайт "Obzornews".
Турската демокрация без грим
"Напоследък, особено между първия и втория тур, думата "демокрация“ в Турция наситено се използва в реториката на управляващата Партия на справедливостта и развитието и нейните лидери, начело с президента Ердоган, а опозицията много се оплаква от липсата на демокрация. Само един пример: преди изборите на 14 май, преди първия тур, 20 и повече телевизионни канала, едновременно, предаваха обръщение на президента Ердоган. От друга страна, има статистика, която показва, че преди изборите, в ефир, управляващата Партия на справедливостта и развитието и посланията на президента Ердоган са излъчвани 34 часа. Сравнение с това на опозицията и на нейния лидер Калъчдароглу са отделени 32 минути, т.е. 1:10. Така че, докато опозицията се оплаква от липсата на демокрация, президентът Ердоган много добре си излъска имиджа пред света, като направи много добър PR за себе си. В интервю за СNN и журналистката Беки Андерсън той зададе реторичен въпрос: "Кой диктатор би се явил на втори тур?" Имаше предвид, че ако той е диктаторът и ако в Турция няма демокрация, то всичко е щяло да приключи още на първия тур. Но ето, видите ли, в Турция има съвсем свободни, честни и демократични избори, което се разминава, разбира се, с действителността."
Ердоган- необикновеният политик
"Вътре в самата Турция публичният образ на президента Ердоган не се е сринал. Даже за неговия консервативно-ислямистки електорат този образ е много жив, много харизматичен, защото те не възприемат президента Ердоган като обикновен политик, който трябва да се смени през 4-8 години. Напротив. Те вярват, че той трябва да ги води докато има сили, защото в Турция, в крайна сметка, основният културен сблъсък е между секуларисти и ислямисти. От тази гледна точка бихме казали, че вътре в страната Ердоган ще утвърждава и стабилизира своята власт, но това ще бъде за сметка на демокрацията."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – ЕПА/БГНЕС
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg