Бюджетната комисия в парламента прие ново удължение на "удължителния" Закон за бюджета, чийто срок изтича на 10 юни. Това решение се прие, с цел да се осигурят плащанията и социалните разходи, тъй като, в случай че не бъде приет бюджетът за 2023 година, няма да има достатъчно средства за покриване на социалните разходи.
Председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова посочи в интервю за “Нашият ден“, че “удължаването на удължителния бюджет е логично и нормално“, тъй като без приет бюджет за 2023 година не е възможно да се прилага бюджетът от миналата. Също така, очаква се да има увеличение на социалните разходи, свързани с възрастните хора и пенсиите.
От друга страна, членът на Фискалния съвет Любомир Дацов посочи, че при продължаващите дефицити и липсата на нов лимит за дълг, ако не бъде променена посоката в приходите или разходите, дефицитът може да достигне между 1,5% и 2% от БВП, което е по-високо от текущото ниво.
Бившият председател на Сметната палата Цветан Цветков изрази в предаването необходимостта от коренни промени в разбирането на управляващите относно държавния бюджет. Той подчерта, че бюджетът трябва да се използва като инструмент за постигане на целите и приоритетите, заложени в политиките и програмите на правителството, с фокус върху подобряване на публичните услуги и благосъстоянието на гражданите.
Според Цветков в момента бюджетът се възприема като публичен ресурс, който се разпределя между бюджетните организации и се използва предимно за заплати и капиталови разходи, които осигуряват нормалното функциониране на администрацията. Въпреки това Цветков поставя под въпрос положителните ефекти от това нормално функциониране и насочва вниманието към необходимостта от антициклична политика.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Фондация "Ела и ти" отправя покана за събитието "София и за мен". На 7 ноември в хотел "Форум" от 18 ч. ще бъде представена първата карта с адаптиран маршрут за хора в количка, която обхваща 34 забележителности в София . Активистът Гергана Дойчинова сподели "Нашият ден" колко е важно да се правят събития с хора с увреждания – а не за тях...
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg