Бюджетната комисия в парламента прие ново удължение на "удължителния" Закон за бюджета, чийто срок изтича на 10 юни. Това решение се прие, с цел да се осигурят плащанията и социалните разходи, тъй като, в случай че не бъде приет бюджетът за 2023 година, няма да има достатъчно средства за покриване на социалните разходи.
Председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова посочи в интервю за “Нашият ден“, че “удължаването на удължителния бюджет е логично и нормално“, тъй като без приет бюджет за 2023 година не е възможно да се прилага бюджетът от миналата. Също така, очаква се да има увеличение на социалните разходи, свързани с възрастните хора и пенсиите.
От друга страна, членът на Фискалния съвет Любомир Дацов посочи, че при продължаващите дефицити и липсата на нов лимит за дълг, ако не бъде променена посоката в приходите или разходите, дефицитът може да достигне между 1,5% и 2% от БВП, което е по-високо от текущото ниво.
Бившият председател на Сметната палата Цветан Цветков изрази в предаването необходимостта от коренни промени в разбирането на управляващите относно държавния бюджет. Той подчерта, че бюджетът трябва да се използва като инструмент за постигане на целите и приоритетите, заложени в политиките и програмите на правителството, с фокус върху подобряване на публичните услуги и благосъстоянието на гражданите.
Според Цветков в момента бюджетът се възприема като публичен ресурс, който се разпределя между бюджетните организации и се използва предимно за заплати и капиталови разходи, които осигуряват нормалното функциониране на администрацията. Въпреки това Цветков поставя под въпрос положителните ефекти от това нормално функциониране и насочва вниманието към необходимостта от антициклична политика.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg