Дори когато човек греши в любовта, то не е от нелюбов. И пиесата на Дънкан Макмилан "Дишай" обрисува това с "разговор, който продължава цял живот". Режисьор на постановката, която има няколко номинации за "Аскеер", е Марий Росен. По негови думи "Дишай" всъщност е последният разговор, който ни е останал. Разговор, който започва с "бебе" и завършва с "обичам те".
Двама млади, абсолютни представители на модерните европейци, се обичат и искат естественото развитие в едни любовни отношения – дете. Но тук човешкият ум си казва думата: прекалено много мисли за живота и бъдещето на света; за планетата, която обитаваме, и нейните катастрофи; за другите, от които сме част, но които са и повече, и по-малко от нас; за това как се живее в една постоянна тревога от близкия край; за продължаването на човешкия род, който се нуждае от спасители.
Ами въпросите от типа на: достатъчно добри хора ли сме, за да имаме дете, или – как и какво ще кажем на нашите, вашите, света? Живее ли ни се, или всъщност смисълът на живота е в това да сме двама?
Мисли, които ни задушават, вместо просто да ги зарежем и да действаме. Тогава пък животът е само един миг и този миг ни се иска да е единствено наш.
Смъртта също намира място в този разговор, но за това трябва да гледате пиесата. В нея участват Бойко Кръстанов и Елена Телбис. Тях можете да чуете в звуковия файл. "Какво се случва" ги срещна след "Дишай" на театралното "Варненско лято" 2023.
Снимка – Театрална работилница "Сфумато"
Валерия Вълчева обича играта. Играта с пространството, играта с образите и всичко, което бяга от класическия театър. Този път не е изключение. В премиерата на "Три сестри" по Чехов и под нейна режисура, тя развива действието в къща, а именно артистичното пространство на Art House. Обичайно за театъра, който тя прави, публиката отново е част от..
"Католиците в България XVII – XX" е изложба, посветена на делото на българските католици и приноса им в българската история. Проектът представя две експозиции, подготвени от Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" и Националния археологически институт с музей към БАН. Град Раковски е първото място, на което изложбата гостува, но се..
Плевенският драматично-куклен театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика със спектакъла "Елате ни вижте" от Кирил Топалов. Пиесата е написана още през пролетта на 1989 година, но, по думите на автора, никой не е смеел да я постави тогава. През годините е поставяна в Силистренския театър от Стефан Стайчев (2000 г.) и в Пазарджишкия..
По случай 1 март (събота) Младежкият театър "Николай Бинев" е подготвил изненади и подаръци за своите най-малки зрители. Децата ще имат шанс да се срещнат с любими приказни герои и ще получат мартенички. Повече за празничния жест разказва в "Артефир" Милена Стратиева . Програмата за 1 март включва представлението "Пепеляшка" от 11 ч. и от..
Тази вечер в пловдивската опера ще има премиера на една от най-известните опрери на Моцарт "Дон Жуан". Екипът е международен и вече е поставял Дон Жуан, но на голямата открита сцена на Античния театър. Режисьор на операта е Михаил Знаниецки, а диригент Лучано Ди Мартино. Международната продукция преобразява сцената в луксозен курорт, в който..
Изборите в Германия приключиха и те имат своите добри и лоши страни. Със сигурност от тук нататък това, което ще се случва в Германия, от която се очаква..
Двудневна културна програма, посветена на народните обичаи – Кукеров ден и Сирни заговезни, организират в Поморие в първите дни на март. "От..
В старата господарска къща на остров Мавриций, чието име се превежда като Еврика, душата на любителя на антики крещи "Еврика" във всяка стая. В Eureka, La..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg