Премиера: 29 януари 1781 г. в Рециденцтеатър, Мюнхен
Действащи лица:
• Идоменей – цар на Крит (тенор)
• Идаманте – негов син ( контратенор)
• Електра – дъщеря на Агамемнон (сопран)
• Илиа – дъщеря на троянския цар Приам (сопран)
• Арбаче – приятел на Идоменей (баритон)
• Върховен жрец на Нептун – тенор
• Гласът на оракула на Нептун – бас
Действието се развива на остров Крит след края на Троянската война
Първо действие
По пътя към дома Идоменей обещава на Посейдон да принесе в жертва първото живо същество, което срещне, ако богът спаси него и хората му. По време на същата тази буря синът му Идаманте е спасил Илиа – дъщерята на цар Приам, както и пленниците от Троя, които баща му е изпратил в Крит. Но кой ли не е подвластен на любовта? Идаманте е покорен от чара на девойката. Тя също го харесва, но не може да реши кое е по-важно – честта ѝ на троянка или любовта ѝ към врага на народа ѝ. За да засвидетелства искрените си чувства към нея, Идаманте нарежда пленените ѝ сънародници да бъдат освободени. Но в Идаманте е влюбена и Електра, която е избягала на Крит. Приятелят на Идоменей Арбаче, който е и настойник на сина му, притеснен съобщава, че е пристигнала тъжна вест. По време на страшната буря корабите на Идоменей са потопени и царят е загинал. Електра е отчаяна, защото разбира, че мечтата ѝ за брак с Идаманте не може да се осъществи без Идоменей. Всички се отправят към брега и виждат неравната битка между хората и морската стихия. След като дава обета си на бога на морето, царят на Крит е изхвърлен на брега. Кого ли ще срещне пръв? Среща един млад момък, но в него не познава порасналия си син. Когато разбира горчивата истина, вместо радост, той яростно отблъсква младежа. Идаманте не може да разбере с какво е предизвикал неговия гняв.
Второ действие
За да избегне изпълнението на дадения обет, по съвет на Арбаче, Идоменей нарежда на сина си да придружи Електра до Аргос и да ѝ помогне да си върне загубения престол. Идаманте е огорчен, защото така ще трябва да се раздели с Илиа. Царят нарежда да доведат Илиа. Той харесва младата троянка, но при срещата им разбира, че девойката е влюбена в сина му и се чувства още по-нещастен. От цялата ситуация най-доволна е Електра, която се надява по време на дългото пътуване да спечели сърцето на царския син. Но малко преди корабът да отплува, започва страшна буря и от морските дълбини изплува ужасяващо чудовище. Идоменей признава, че той е разгневил Нептун, тъй като не е изпълнил дадено обещание. Той не може да убие невинен човек – още повече своя син! И за да омилостиви повелителя на морските стихии, решава сам себе си да принесе в жертва.
Трето действие
Илиа не може повече да крие любовта си към Идаманте. Заварва го заспал и това улеснява признанието. Щом се събужда младежът разкрива, че е решил, преди да отпътува, да убие морското чудовище. Двамата се сбогуват. Нежната любовна сцена е прекъсната от Идоменей и Електра, които настояват да отплават за Аргос. Отново носител на лошата вест е Арбаче. Народът на Крит иска да се срещне със своя цар. Идоменей признава какво е обещал на Нептун. Всички отправят гореща молба за милост. В този миг идва Идаманте, който е победил чудовището и ужасен разбира жестоката истина. Той е готов да умре, за да спаси родния край от гнева на бога. Илиа също е готова да се жертва заедно с любимия си. Трогнат от силата на любовта на двамата млади, чрез оракула си, Нептун нарежда: Любовта победи, Идоменей трябва да отстъпи престола си на Идаманте, който ще се ожени за Илиа. Идоменей нито миг не се колебае и с радост се подчинява. Разбирайки че губи всичко, Електра се самоубива. Народът слави новите си владетели.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg