Художниците Илия Иванов и Валентин Топалов са от едно поколение. Те завършват заедно Художествената гимназия и по-късно и Художествената академия и не за първи път организират съвместна изложба, основана на взаимното допълване и на контрапункта.
Илия Иванов е завършил скулптура при проф. Величко Минеков. А Валентин Топалов принадлежи към пернишката група художници и е завършил специалност резба.
В момента съвместната им експозиция скулптура и живопис може да се види в столичната галерия "88 Камен Попов". Въпреки че принципно живопис и скулптура трудно съжителстват в една експозиция, творчеството им носи и общите черти на абстрактното, усещането за ефирност и лекота, динамиката във възприятието на образа.
Валентин Топалов е деликатен, нежен и романтичен художник, чиито творби са ориентирани все повече към знаково-символен тип изразяване в сферата на абстрактното, далеч от сюжетното начало. А в тази изложба предпочитанията му са като че ли към студените гами, но колоритът му обикновено се движи между топлите и студените багри, нежните пастелни цветове и малки деликатни акценти.
А Илия Иванов сам се определя като съвременен лиричен експресионист. Пластиките му излизат от традиционното разбиране за тримерната скулптура, отчетливо отделена от околното пространство, и търсят взаимодействие с заобикалящата ги среда. Три основни тематични цикъла ни представяте Илия Иванов в тази изложба, като акцентът е върху "Галактическите пейзажи".
Чуйте повече в разговора с двамата художници.
Снимки – галерия "88 Камен Попов"
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg