Наричат го "Красивият магьосник на палката"! Той е перфекционист в работата си, с обаятелна външност и харизматично излъчване. Това е българският диригент Емил Чакъров. Съдбата му позволи да бъде между нас само 43 години! Но това е достатъчно, за да остави записи с незабравими изпълнения на най-големите шедьоври на оперното, симфоничното и кантатно-ораториалното изкуство и да изнесе паметни концерти по целия свят, заставайки на пулта на такива оркестри като Берлинската, Израелската и Ленинградската филхармония, Бостънския и Лондонския симфоничен оркестър, Френския национален оркестър, Оркестъра на Лос Анджелис, Ирански национален радио и телевизионен камерен оркестър, Чешката филхармония и много други.
Роден на 29 юни 1948 г. в Бургас, въпреки че не е наследник на музикална фамилия, Емил Чакъров проявява изключителни музикални заложби. Още съвсем малък, родителите му често го заварват застанал пред радиоприемника, заслушан в музиката и ръкомахащ като диригент. Самият той многократно заявява, че иска да стане диригент и вместо традиционните детски играчки, баща му измайсторява малка пръчица като диригентска палка, която подарява на сина си.
Като ученик в Софийското музикално училище в класа по цигулка на Петър Арнаудов, Чакъров започва системно да посещава и уроци по дирижиране в музикалната академия (тогава Българска държавна консерватория) при диригента Емил Янев, който описва ученика си като амбициозен и своенравен, но винаги изключително подготвен за занятията. По това време се случва още едно събитие, което ще окаже съдбовно влияние на бъдещата му кариера. Веднъж Чакъров чува по радиото изпълнение на великия Херберт фон Караян и у него пламва непреодолимото желание някой ден да се срещне с легендарния маестро, станал негов кумир. И съдбата му се усмихва през 1971 г., когато Чакъров става най-младия лауреат в историята на международния диригентски конкурс в Берлин, организиран от Караян, който лично кани младия музикант за свой асистент и го приема да живее в дома си. От този момент в годините до края на живота си Емил Чакъров се утвърждава като диригент със собствен музикален почерк и световна слава.
Въпреки че не живее в България, той никога не забравя корените си и активно работи за утвърждаването на българското изкуство и българската диригентска школа. Пример в това отношение е Първата награда, която получава Младежкият ни камерен оркестър на второто издание на Международния конкурс, основан от фондацията на Караян. За това знаменателно събитие Емил Чакъров споделя впечатленията и емоциите от успеха в запис, съхраняван в Златния фонд на Националното радио:
През 1986 г. той основава в България Софийския фестивален оркестър и създава прочутия български Новогодишен музикален фестивал, който се провежда ежегодно и до днес с неизменното участие на Фестивалния оркестър.
"Новогодишният музикален фестивал е най-същественото ми постижение до момента в цялата ми творческа кариера. Той обединява неща, които съм правил в различни страни на света частично. Не мога да се задоволя само с дирижирането на концерт. По принцип диригентът трябва да бъде и дипломат, и организатор, и педагог, да е свързващо звено в различните области. Може би в този смисъл Новогодишният фестивал дава облика на истинския диригент", това споделя Емил Чакъров в интервю през 1988 г.
"Музиката! Пуснете музиката!" – това са последните думи на Емил Чакъров броени минути преди да напусне земния свят на 4 август 1991 г.
В петъчното си издание на 30 юни 2023 г. от 19.30 ч. предаването "Музикалните вечери" на програма "Христо Ботев" отбелязва 75-та годишнина от рождението на големия български диригент и музикален общественик Емил Чакъров с паметни записи, направени с различните световни и български оркестри, които е дирижирал.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg