Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Портрет на Луната в черно" от Misha Mar

"Портрет на Луната в черно" очаква своите зрители в атриума на "Квадрат 500". Автор на композицията е Михаела Михайлова, която тази година издаде и първата си фотокнига "MAR".

Художничката рисува портрета в продължение на повече от месец и чрез него представя осемте фази на Луната в черно и бяло. Самата тема обаче изследва в детайли от години. Същите тези детайли са видими и по повърхността на създадената от нея композиция.

Според Мартин Косташки, куратор и уредник на Националната галерия, Misha Mar, както всъщност е известна Михаела Михайлова, до някаква степен дори е обсебена от небесното тяло, което изобразява. С голям интерес и внимание тя всъщност се обяснява в любов на Луната. Техниката, която използва, е смесена и представлява интерес за зрителите.


Самата Михаела предизвиква любопитство като творец. Тя завършва "Иконопис" в Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" в Пловдив, а след това получава бакалавърска степен по "Живопис" в Националната художествената академия. През 2014-а отново там се дипломира и като магистър по "Фотография".

Портретът ѝ говори колкото за осемте лица на Луната, толкова и за Михаела като художник. В композицията ѝ, която ще бъде част от атриума на "Квадрат 500" до май 2024-та, пълният лунен цикъл "изгрява" на "Стената" в скулптурната градина.

"Стената" е монументално съоръжение, издигнато в обособено в сърцето на "Квадрат 500" пространство, което си поставя за цел в галерията да бъдат представяни и автори на стенопис и графити.

Проектът на Националната галерия започва през 2020 година, а Misha Mar е четвъртият артист, който участва в него. Преди това публиката имаше възможност да види работата на Николай Петров – GLOW, Алекси Иванов и BILOS.


"Стената" се осъществява с подкрепата на фондация "Лъчезар Цоцорков"
и възниква както от необходимост, така и от желание графити артистите и авторите на стенописи у нас да достигнат до по-широка публика.

С времето скулптурната градина на "Квадрат 500" се превърна в артистично пространство, което дава сцена на различни изкуства. Те често си взаимодействат и правят публиката съпричастна. Например по време на всеки един от нарисуваните на "Стената" проекти посетителите на галерията получават възможност да наблюдават работния процес, а в някои от случаите и да вземат участие в него.

А как възприемаме Луната и променя ли портретът на Михаела Михайлова представата ни за нея?

Мартин Косташки разказва в звуковия файл.

Снимки: Борислав Чернев / Национална галерия
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Артседмици на "Артистократи": Как се възпитава у децата любов към изкуството?

Как се възпитава у децата любов към литературата и различните форми на изкуство разказват Ренета Иванова – актриса и сугестопед и Николина Харизанова  – актриса, творец и дългогодишен преподавател, по повод откриващата се днес (3 юни) Артседмица на "Артистократи". В артистичното пространство "Арт къща" предстоят четири артседмици за деца от..

публикувано на 03.06.24 в 09:31
 Антон Митов и Елена Веселинова

Антон Митов представя: Елена Веселинова, студентка

Елена Веселинова е втори курс студентка по медицина в СУ "Климент Охридски". Стипендиант е на програма "Готови за успех" и е одобрена за научен обмен в Тунис, където ще прекара един месец в отделение по Имунология. За разликите между поколенията, франкофонията и социалните текстове на френския певец Струмая. Размисли за феминизма и отношението..

публикувано на 03.06.24 в 09:02
Калина Иванова, Габриела Петрова и Виктория Бакърджиева

"Вълшебната градина" и нейната хармонията с архитектурата

Лесно ли е да създадеш усещане за женственост, красота и вълшебство, преплетени с характера на българската природа споделят студентките по стенопис Габриела Петрова , Калина Иванова и Виктория Бакърджиева от Националната художествена академия? Основна задача пред студентите бе разработване и представяне на проекти за стенопис на част от фасадата..

публикувано на 03.06.24 в 08:32
Момчил Карамитев

Вариации за цигулка и човечност

В епизод 546 "Трамвай по желание" поставя във фокус късометражната кинолента "Вариации за цигулка: 100 долара", представена в студиото от своя продуцент и режисьор Момчил Карамитев. 16-минутният филм заслужи световно признание с включването му сред стотици участници в късата листа на една от съпътстващите програми на фестивала в Кан. Как..

публикувано на 02.06.24 в 17:35

Изложба "Избори" в обновената Художествена галерия в Казанлък

Преди 123 години в Казанлък от Петър Топузов и Иван Енчев-Видю е поставено началото на колекцията, която е в основата на първата по рода си институция у нас. До днес във фондовете на галерията се пазят 5000 произведения. "Събирателството и историзирането на творбите са неотменно свързани с жеста на избора. Изборът, който науката описва като..

публикувано на 02.06.24 в 09:05