Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родопи филм фест – акцентът е върху екологията

Над 50 заглавия от България и света представя кинофорумът

Международен Документален Родопи Филм Фест (RIFE) 2023
Снимка: rife.bg

На 6 юли 2023 г. в Смолян стартира третото издание на Международния документален Родопи филм фест. В рамките на тридневна състезателна програма до 9 юли ще бъде представена актуална селекция от повече от 50 заглавия  от 25 държави с вдъхновяващи теми. Входът е свободен.

"Големият акцент тази година е върху екологията, която присъства като сериозна линия в селекцията“, коментира Цветан Цветанов, журналист и водещ на предаването "Аларма“ по БНР.

Фестивалната програма стартира с филма "Любов, дойчмарки и смърт“ на германския режисьор Джем Кая. Лентата разказва за независимата музика на емигранти от Турция, техните деца и внуци в Германия. Документалното есе е силен социален коментар върху живота на "гастарбайтерите" от 60-те години на миналия век до ден-днешен. Филмовата лента е отличена с Наградата на публиката на Berlinale Panorama през 2022 година.

В конкурсната програма са включени филми от Непал, Малайзия, Израел, Украйна, Иран, Швеция, Исландия, Дания и др.

Международен Документален Родопи Филм Фест (RIFE) 2023

"Късометражната лента "Сирийският космонавт“, разказва за първият сириец в Космоса, който днес е принуден да живее извън страната си, защото застана на по-демократични  политически позиции“, допълва журналистът.

"На лов за боклук“ на режисьорa Филип Фенвик e заглавие от конкурсната късометражна програма, което се превърна в мото на Родопи филм фест. 

Организаторите на фестивала подкрепят кауза за решаването на различни екологични проблеми и се надяват да подтикнат обществото към по-съзнателна консумация и да обръща внимание на това къде изхвърля боклука си. Ето защо основателят на фестивала Христо Бакалски прикани всички гости и жители на Смолян да се включат в почистване на градската среда на 8 юли от от 10:00 до 12:30 ч.

Филмът "Една провинциална болница“ на режисьорите Илиян Метев, Иван Чертов и Златинa Тенева проследява ежедневието на пациентите и медицинските работници – лекари, сестри, санитари – в инфекциозното Covid отделение на Кюстендилската болница. Близо 70 дни режисьорите самоотвержено документират ежедневието в отделението в пика на пандемията. Чрез тях ставаме свидетели на житейските драми на участниците, на тихия героизъм на медицинските лица, но и на един парадоксален светъл хумор, който се прокрадва напук на умората, тъгата, непрестанните проблеми, неработещата здравна система и абсурдите на родното битие. 

Чуйте подробности в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50