Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лятото на сините кристали в Археологическия музей - Хисаря

4
Археологически музей -град Хисаря

Как експозициите и дейността на един музей могат да направят още по-привлекателен курортен град като Хисаря? Наскоро Археологическият музей в града отбеляза три важни годишнини – 90 години музейно дело в Хисаря, 1730 години римски град Диоклецианополис и 30 години археологически разкопки на Римските терми. Ето как доцент д-р Митко Маджаров, директор на Археологическия музей в град Хисаря и нашият гост в това предаване, започна представянето на музея и на интересните обекти в района.

Доцент д-р Митко Маджаров в студиото на програма Христо Ботев
"Трябва да отбележим, че имаме един комплекс, музеен комплекс, бих казал. Музей на открито – това са археологическите обекти, археологическият резерват, който се допълва с археологическия музей в Хисаря. Именно археологическият резерват е този, който е добил своята известност, след като е проучван дълги години. Античният град Диоклецианополис е един от много добре проучените градове в България и в Европа. И тук съвсем спокойно мога да кажа, че този град представлява един практически учебник по римска и късноантична археология. И именно мястото на археологическия музей в този резерват и в този град – музеят заема ключова позиция, защото той вече създава една атмосфера, създава един начин, по който всеки един посетител, гост на нашия музей и на града, може да се запознае с хронологията от шестото хилядолетие преди Христа, когато възниква живот около минералните извори, до Възраждането, та и до днес. И искам тук само да отбележа, че минералната вода, изворите, са първопричината за създаването на живот около това място.По-късно да възникне селище - тракийско, по-късно - римски град и неговата функция, както в древността, така и днес е била основно балнеолечение и курорт."

Зала Диоклециан в експозицията
Различни са музейните прояви, които привличат и местната публика и многобройните туристи. Екипът на Археологическия музей в град Хисаря има не само много идеи за разнообразяване на музейната дейност, но и опит и желание да ги реализира. Една от интересните инициативи, на която вече се радват не само деца, но и техните родители е "Лятото на сините кристали". Посетителите ще бъдат приятно впечатлени и от други привлекателни изненади. Като тези, за които разказа доцент Маджаров: "На една конференция беше споменат модела "Хисар", говорим за нашия музей, което е голяма оценка за нас.

Лапидариум Дионис
И като една илюстрация мога да представя един много интересен проект, който е реализиран в римските терми. Целта на този проект е експонатите да излязат от музея, но не буквално, а чрез добавената реалност. И хората със своите телефони да получат пълна информация за обекта, да видят експонатите в реалния им вид и съответно да могат да се снимат с тях. И като награда да си ги занесат като снимка у дома. Това е един много интересен проект, който доби доста голяма популярност. Искам тук само да отбележа и един друг проект, който е готов, но ние предстои да го реализираме – това е "Пилигрим – мистичните пътеки на Хисаря".

Снимки: Божидар Любенов, Археологическия музей - Хисаря
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Връчиха наградите от международния литературен конкурс "Изящно перо 2024"

Преди дни Салонът на българската култура и духовност в Чикаго официално връчи Грамотите и наградите от международния литературен конкурс "Изящно перо 2024".  Конкурсът "Изящно перо" е по идея на Снежана Галчева от Чикаго, председател на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и инициатор на Салона за българска култура и..

публикувано на 11.07.24 в 17:30

Предопределено ли е кой ще се огледа в "Огледалото на вярата"?

В 2004 г. генетикът Дийн Хеймер публикува книгата си "Генът на Бога", в която твърди, че съществува ген, който предопределя доколко човек ще е склонен да търси духовното, трансцедентното и вярата. Според него, при някои хора влечението към религията е вродено.   В "Огледалото на вярата" артистичното обединение УЛТРАФУТУРО (Боряна Росса и Олег..

публикувано на 11.07.24 в 16:04

Изкуството в градска среда и слоновете в стаята

С изразът "слонът в стаята" на английски наричат темите, които по някаква причина остават необговорени и мълчаливо доминират разговора. Такива теми невинаги могат да бъдат облечени в думи, но пък добре захранват изкуството с нужното вдъхновение, а и винаги има нужда точно те да бъдат адресирани. "Девет слона" е лятна програма за изкуство в..

публикувано на 11.07.24 в 15:30

"Заплаха от ракети" – а животът продължава да тече

Как се живее под постоянната "Загроза балiстики" в Украйна питат двама млади български артисти – художничката Лекси Фльор и режисьорът Лазар Въздухарев. За да си отговорят на този въпрос, те не разчитат на въображението си, а се качват в поочукан кабриолет и потеглят към страната, в която от повече от две години се сипят ракети. Резултатът,..

публикувано на 11.07.24 в 14:51

Романът "Капризно лято" – за опитни читатели с чувство за хумор

Малък провинциален курорт и лятна скука – докато не се случва едно вълнуващо събитие. "Капризно лято" е роман, написан преди почти 100 години от чешкия писател Владислав Ванчура. Романът е безкрайно увлекателен и свеж, по думите на издателката Десислава Желева. Преводът от чешки е дело на Васил Самоковлиев, а илюстрациите в книгата са на чешкия..

публикувано на 11.07.24 в 14:26