Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лятото на сините кристали в Археологическия музей - Хисаря

4
Археологически музей -град Хисаря

Как експозициите и дейността на един музей могат да направят още по-привлекателен курортен град като Хисаря? Наскоро Археологическият музей в града отбеляза три важни годишнини – 90 години музейно дело в Хисаря, 1730 години римски град Диоклецианополис и 30 години археологически разкопки на Римските терми. Ето как доцент д-р Митко Маджаров, директор на Археологическия музей в град Хисаря и нашият гост в това предаване, започна представянето на музея и на интересните обекти в района.

Доцент д-р Митко Маджаров в студиото на програма Христо Ботев
"Трябва да отбележим, че имаме един комплекс, музеен комплекс, бих казал. Музей на открито – това са археологическите обекти, археологическият резерват, който се допълва с археологическия музей в Хисаря. Именно археологическият резерват е този, който е добил своята известност, след като е проучван дълги години. Античният град Диоклецианополис е един от много добре проучените градове в България и в Европа. И тук съвсем спокойно мога да кажа, че този град представлява един практически учебник по римска и късноантична археология. И именно мястото на археологическия музей в този резерват и в този град – музеят заема ключова позиция, защото той вече създава една атмосфера, създава един начин, по който всеки един посетител, гост на нашия музей и на града, може да се запознае с хронологията от шестото хилядолетие преди Христа, когато възниква живот около минералните извори, до Възраждането, та и до днес. И искам тук само да отбележа, че минералната вода, изворите, са първопричината за създаването на живот около това място.По-късно да възникне селище - тракийско, по-късно - римски град и неговата функция, както в древността, така и днес е била основно балнеолечение и курорт."

Зала Диоклециан в експозицията
Различни са музейните прояви, които привличат и местната публика и многобройните туристи. Екипът на Археологическия музей в град Хисаря има не само много идеи за разнообразяване на музейната дейност, но и опит и желание да ги реализира. Една от интересните инициативи, на която вече се радват не само деца, но и техните родители е "Лятото на сините кристали". Посетителите ще бъдат приятно впечатлени и от други привлекателни изненади. Като тези, за които разказа доцент Маджаров: "На една конференция беше споменат модела "Хисар", говорим за нашия музей, което е голяма оценка за нас.

Лапидариум Дионис
И като една илюстрация мога да представя един много интересен проект, който е реализиран в римските терми. Целта на този проект е експонатите да излязат от музея, но не буквално, а чрез добавената реалност. И хората със своите телефони да получат пълна информация за обекта, да видят експонатите в реалния им вид и съответно да могат да се снимат с тях. И като награда да си ги занесат като снимка у дома. Това е един много интересен проект, който доби доста голяма популярност. Искам тук само да отбележа и един друг проект, който е готов, но ние предстои да го реализираме – това е "Пилигрим – мистичните пътеки на Хисаря".

Снимки: Божидар Любенов, Археологическия музей - Хисаря
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

За гласувалите с усмивка

В редакция "Хумор и сатира" смятаме, че гласуването е не само право, но и задължение, най-вече пред самия себе си. Тази неделя след новините в 18 всички, които са гласували в неделя ще получат по радиото по една усмивка, която изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Милка..

публикувано на 07.06.24 в 17:30

"В очакване на Годо" отново провокира въпросът за чакането

Предстои премиера на представлението "В очакване на Годо" на сцената на кино-театър "Освобождение". Сценичната версия прилага подхода на театъра на абсурда, присъщ за Самюел Бекет, но използва и съвременни театрални техники и препратки. Въпросът за чакането през търсенето на себе си е поставен актуално през погледа на всички персонажи. Повече за..

публикувано на 07.06.24 в 17:15

Златните години на българското графично изкуство

70 творби на 35 български художници от три творчески поколения представя най-новата постоянна експозиция "Графика и живопис" на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" – Варна.   Знаковата изложба включва всички стилови и пластически направления в българското графично изкуство – фигуративизъм, експресионизъм, сюрреализъм,..

публикувано на 07.06.24 в 17:00

Да бъдеш Цветана Манева

Ако "Варненско лято" е аналогия за качествен театър, тя е аналогия за едно от големите имена в актьорската игра. Тя всъщност е художественият директор на Международния театрален фестивал, който за 32-ра година празнува театъра, член е на британското Шекспирово дружество. Тя е от дамите, които канят, от жените, които се запомнят, от актрисите, като..

публикувано на 07.06.24 в 16:25

Фестивал на младото и креативно европейско кино

Жителите и посетителите на София, които ценят доброто кино, могат да се насладят на филмовия фестивал "Европа – винаги млада и красива" до 26 юни. Прожекциите се осъществяват на лятната сцена в парк "Борисова градина" на обявените дати от 21 ч. – входът е свободен. Фестивалът на младото европейско кино е организиран в чест на 20-годишнината..

публикувано на 07.06.24 в 16:10