За първи път тази година хокеят на трева бе включен в Световните игри на Спешъл Олимпикс, които за хората с интелектуални проблеми са равнозначни на Олимпийски игри. Благодарение на подкрепата на Българска федерация по хокей на трева и съдействието на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Пловдив през 2022 г. е сформиран отборът, който включва 11 момчета и 4 момичета от Пловдив и Асеновград.
Тренировъчният процес стартира в края на миналата година, а през юни "специалните атлети“ донесоха сребро от Световните летни игри на Спешъл Олимпикс в Берлин.
За неочаквания голям успех на българския хокеен отбор за хора с интелектуални затруднения в "Нашият ден“ разказва Димитър Георгиев, старши треньор на националния отбор по хокей на трева.
И допълва, че след като запознахме децата със самия спорт, трябва да ги запознаем с правилата на играта и започнахме физическа подготовка, защото трябва да имат въздух, за да издържат мачовете, които са в две полувремена по 15 минути. В допълнение научихме отбора на различни схеми, които да се ползват по време на игра.
"С навлизането във фазата на игрите и официалните мачове, децата започнаха да усещат какво е България за тях и какво означава да носиш официалната фланелка, защото това не е никак лесно“, посочва Димитър Георгиев.
Спортът спомага за доброто приобщаване на младежите със специални потребности и по този начин те изразяват себе си. За тях е важно, че те създават отбор и започват да си помагат в тренировъчния процес, стават приятели, както се учат да преодоляват много неща заедно.
"Отбор се създава, когато успяваме да обединим и приобщим всеки един атлет, както и да го накараме да осъзнае, че не е сам“, пояснява Димитър Георгиев.
След края на Световните игри идеята е да се направи мрежа в цялата страна от отбори по хокей на трева с деца с ментални увреждания.Той допълва, че има смисъл и колкото повече хора се запалят по идеята, толкова по-лесно ще бъде и толкова по-вече щастие ще дадат на тази деца.
Целия разговор с Димитър Георгиев можете да чуете в звуковия файл.
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg