Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как спортът може да приобщи децата с интелектуални проблеми?

Димитър Георгиев: Да носиш официалната фланелка на България не е никак лесно

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

За първи път тази година хокеят на трева бе включен в Световните игри на Спешъл Олимпикс, които за хората с интелектуални проблеми са равнозначни на Олимпийски игри. Благодарение на подкрепата на Българска федерация по хокей на трева и съдействието на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Пловдив през 2022 г. е сформиран отборът, който включва 11 момчета и 4 момичета от Пловдив и Асеновград. 

Тренировъчният процес стартира в края на миналата година, а през юни  "специалните атлети“ донесоха сребро от Световните летни игри на Спешъл Олимпикс в Берлин

За неочаквания голям успех на българския хокеен отбор за хора с интелектуални затруднения в "Нашият ден“ разказва Димитър Георгиев, старши треньор на националния отбор по хокей на трева.

И допълва, че след като запознахме децата със самия спорт, трябва да ги запознаем с правилата на играта и започнахме физическа подготовка, защото трябва да имат въздух, за да издържат мачовете, които са в две полувремена по 15 минути. В допълнение научихме отбора на различни схеми, които да се ползват по време на игра.

"С навлизането във фазата на игрите и официалните мачове, децата започнаха да усещат какво е България за тях и какво означава да носиш официалната фланелка, защото това не е никак лесно“, посочва Димитър Георгиев.

Спортът спомага за доброто приобщаване на младежите със специални потребности и  по този начин те изразяват себе си. За тях е важно, че те създават отбор и започват да си помагат  в тренировъчния процес, стават приятели, както се учат да преодоляват много неща заедно.

"Отбор се създава, когато успяваме да обединим и приобщим всеки един атлет, както и да го накараме да осъзнае, че не е сам“, пояснява Димитър Георгиев.

Той допълва, че има смисъл и колкото повече хора се запалят по идеята, толкова по-лесно ще бъде и толкова по-вече щастие ще дадат на тази деца.

След края на Световните игри идеята е да се направи мрежа в цялата страна от отбори по хокей на трева с деца с ментални увреждания.


Целия разговор  с Димитър Георгиев можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е..

публикувано на 21.05.24 в 10:44
Елена -Часовниковата кула

Град Елена празнува в Деня на светите Константин и Елена

Днес Православната църква почита паметта на светите Константин и Елена, които са свързани с началото на възхода на християнството в Римската империя и намирането на Кръста, на който е бил разпнат Христос. По този повод предаването "Нашият ден" има изнесено предаване от град Елена, където се чества празникът на града. Днес почитаме Светите..

обновено на 21.05.24 в 09:44

Днес почитаме Светите равноапостоли Константин и Елена

На 21 май църквата почита Светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник е в памет на император Константин и на неговата майка Елена. Ана-Мария Кръстева разказва в "Нашият ден" повече за празника. Св. св. Константин и Елена имат най-голямата заслуга да бъде разрешена и утвърдена християнската религия. По време на управлението..

публикувано на 21.05.24 в 09:30
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от..

публикувано на 20.05.24 в 09:17