Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как спортът може да приобщи децата с интелектуални проблеми?

Димитър Георгиев: Да носиш официалната фланелка на България не е никак лесно

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

За първи път тази година хокеят на трева бе включен в Световните игри на Спешъл Олимпикс, които за хората с интелектуални проблеми са равнозначни на Олимпийски игри. Благодарение на подкрепата на Българска федерация по хокей на трева и съдействието на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Пловдив през 2022 г. е сформиран отборът, който включва 11 момчета и 4 момичета от Пловдив и Асеновград. 

Тренировъчният процес стартира в края на миналата година, а през юни  "специалните атлети“ донесоха сребро от Световните летни игри на Спешъл Олимпикс в Берлин

За неочаквания голям успех на българския хокеен отбор за хора с интелектуални затруднения в "Нашият ден“ разказва Димитър Георгиев, старши треньор на националния отбор по хокей на трева.

И допълва, че след като запознахме децата със самия спорт, трябва да ги запознаем с правилата на играта и започнахме физическа подготовка, защото трябва да имат въздух, за да издържат мачовете, които са в две полувремена по 15 минути. В допълнение научихме отбора на различни схеми, които да се ползват по време на игра.

"С навлизането във фазата на игрите и официалните мачове, децата започнаха да усещат какво е България за тях и какво означава да носиш официалната фланелка, защото това не е никак лесно“, посочва Димитър Георгиев.

Спортът спомага за доброто приобщаване на младежите със специални потребности и  по този начин те изразяват себе си. За тях е важно, че те създават отбор и започват да си помагат  в тренировъчния процес, стават приятели, както се учат да преодоляват много неща заедно.

"Отбор се създава, когато успяваме да обединим и приобщим всеки един атлет, както и да го накараме да осъзнае, че не е сам“, пояснява Димитър Георгиев.

Той допълва, че има смисъл и колкото повече хора се запалят по идеята, толкова по-лесно ще бъде и толкова по-вече щастие ще дадат на тази деца.

След края на Световните игри идеята е да се направи мрежа в цялата страна от отбори по хокей на трева с деца с ментални увреждания.


Целия разговор  с Димитър Георгиев можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радослав Бимбалов: В България няма политическа криза, а заложническа

Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..

обновено на 26.12.24 в 13:24

Тони Маринова: Новата година и посланията на слънчевите деца

Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..

публикувано на 26.12.24 в 11:06

Юбилейна година: Витоша празнува 90 години като природен парк

Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..

обновено на 26.12.24 в 10:46

Каква беше отиващата си 2024 година за Балканите?

Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..

публикувано на 26.12.24 в 10:35

"Трима мъже за Вилма" – Коледен роман с писма вместо шоколадови изненади

В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..

обновено на 26.12.24 в 09:35