За опасностите, които крие планината в летния сезон в ефира на "Нашият ден" разказва Момчил Цветанов, професионален планински водач, както и консултант в заснемането на телевизионни предавания за оцеляване.
Планините в България са гостоприемни през всички сезони на годината, но нека не забравяме, че за да се наслади на красотите им, човек трябва да бъде подготвен, като си осигури информация за избраните маршрути, за метеорологичните условия, както и да подходи отговорно и да пази природата чиста.
Консултант на различни телевизионни формати за оцеляване
"Европейските телевизии започнаха да правят много интересни приключенски предавания. Буквално има нещо като взрив, веднага след Covid-19 не можехме да си вземем въздух от работа“, казва Момчил Цветанов (на снимката в ляво).
Той споделя, че в различните продукции има нужда от различни дейности. Обикновено, той трябва да намери локациите, да предложи опциите как да се оцелява и да обуча хората, които трябва да оцеляват на различни техники, показва им основните акценти, това е общо за всички предавания. Но, напоследък изпълнява функцията на safety manager – това е човекът, който отговаря сигурността на различните формати за оцеляване.
Какви опасности крие планината през лятото?
На граничните сезони в края на юни в началото на юли, остават много снежни преспи горе в планината. Те са преживели зимата и когато се налага, да ги пресечем, трябва да бъдем внимателни.
"Когато се стъпи на периферията на тази снежна преспа , тя има контактна зона със скалата, тъй като това се метаморфни скали – мрамор, който е по-лек, има повече въздух в него. Той абсорбира топлина и разтапя снега по периферията. Човек стъпва и си казва, добре ще минем, но в средата снегът е твърд. Хората тръгват и в даден момент се подхлъзват и стават инциденти“, казва планинският водач.
Момчил Цветанов съветва, всеки решил да покорява планини пред лятото да има туристически щеки и да опипва снега пред себе си, за да разбере дали е възможно, да се премине този участък.
Допълва, че има курсове, които изкарват планински водачи на килограм, което не е гаранция за качество. Но от средно статистическия планински водач се изискват квалификации, които няма да му потрябват. Парадоксално е да се сравняват уменията на един алпийски водач с тези на "придружител в планината" .
За срещите с дивите животни в планината
"Най-важното, което трябва да знаят хората за дивите животни в планината е да не ги плаша, защото една съвременна госпожица може да крещи много по-страшно от една мечка", твърди Момчил Цветанов.
За опасностите, които крият планините през летния сезон и как да бъдем подготвени, чуйте още от разговора с Момчил Цветанов в звуковия файл.
Момчил Цветанов има над 20 годишен опит като професионален планински водач с над 850 групи. Има многобройни изкачвания до редица планини на Балканите, Юлийските Алпи, Гросглокнер, Доломитите, Атласките планини и др.
Консултант и обучаващo лице на участниците в телевизионнни шоу-програми като "Running Wild With Bear Grylls", "Naked And Afraid" (Голи и уплашени) на Discovery channel и "Dual Survival" (Двойно оцеляване)на Discoverychannel и френската версия на "NakedAndAfraid" - "RetourL"InstinctPrimaire" на телевизия RMC. Safety manager на първите в света издания на "Hunted: Into the wild" и "The Lost Ones". Заедно с Франческа Чиорандо (SpartanX) участва като експерт по оцеляване на пустинен остров в епизод на InsightTV (SKYchannel) . Презентатор на предаването "Без пътека“ на "Телевизия Туризъм" (TVT). Автор на книгата "Българските планини" и материали в редица географски издания и др.
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg