Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Иванов:

Как тайният живот на дърветата оживява в музика?

Мистичен концерт №2 за джаз трио и природа при трите секвои в местността Ючбунар.

Снимка: malachiteforest.com

Той е композитор, диригент, перкусионист, изследовател, писател, ритъм коуч и ритъм терапевт. Преди 17 години напуска академичния живот на музиката и се посвещава на идеята чрез ритъма и изкуството да дава на хората да намират себе си. По този начин, той се докосва до техните съкровени кътчета на съзнанието.

Това споделя в ефира на "Нашият ден" Мартин Иванов, създател на проекта "Малахитовата гора".

"Авангардната музика търси новостите. А в историята на музиката има обръщания към сериалното изкуство, математиката, минимализъма , както и към музиката на случайностите. А аз в моето търсене реших да кача публиката на сцената, а аз да взема нейното място", казва музикантът.

Той допълва, че в този процес се случва една магия и чудеса. Това е причината у него да се утвърди идеята да помага на хората, а не да бъде на сцената и да очаква ръкопляскания.

Малахитовата гора

Този проект е музикален албум, книга, социална и екологична кауза, която дава възможност на човек или на група хора да намерят пътя към себе си. Става въпрос за търсенето на щастието, за смисъла как човек може да превърна личната трагедия в триумф, а страданието в човешко постижение.

"Моето завръщане с свързано с това, че този продукт голяма част от него отива за засаждането на нови дървета и гори. По този начин ще превърнем музиката и солото в живи дървета“, споделя Мартин Иванов. 

На 19 август 2023 г. от 18.30 ч.  ще състои „Тайният живот на дърветата" - Мистичен концерт №2 за джаз трио и природа. Зрителите ще се потопят в едно неповторимо напълно акустично приключение. Специалната "концертна зала" е гората или по-точно три вековни секвои, заобиколена от горичка от по-малки секвои, която се намира близо до Кюстендил, село Богослов в местността Ючбунар.  

Трима възпитаници на легендарния Berklee College of Music – Boston, а именно Мартин Иванов, Петър Славов и Росен Захариев  се събират, за да претворят "Тайният живот на дърветата“ в музика, звуци и емоции.

Като основно вдъхновение за Мистичен концерт №2 за джаз трио и природа служи книгата на Петер Волебен "Тайният живот на дърветата". В нея той разкрива, че дърветата комуникират по между си, усещат аромати, чуват, мислят, спомнят си точно като нас хората.

И за да не разсърдят дърветата, няма бъдат използвани електричество, апаратура и осветление. Целият пърформанс ще бъде изцяло натурален, като дори и самите творци няма да знаят какво точно ще изпълняват.

Те ще бъдат композитори в реално време, които чрез интерпретации, импровизации и уникално светоусещане на момента ще ни преведат през 7-те стадия на развитието на едно дърво: посяване, покълване, израстване, пролификация, напъпване, цъфтеж, узряване. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05