Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Захариев, НБТ: Август може да подобри сезона, но месец не стига

| обновено на 28.07.23 в 12:48
Снимка: БГНЕС-архив

В предаването "Нашият ден", Мартин Захариев, зам. -председател на Националния борд по туризъм (НБТ), споделя своите възгледи относно текущото състояние на българския туризъм и предстоящите предизвикателства.

По думите на Захариев, очакванията за туристическия сезон не са в съответствие със записаните исторически рекорди през 2019 година, когато България посрещнала над 9 млн. чуждестранни туристи.

Изключително важен фактор, които също влияят на сравнителния анализ, е свързан със Системата за единна туристическа информация, която започна да функционира към края на 2019 година. Преди това данните, използвани от правителството и сектора, се основаваха на непълни и методологически неточни данни от Националния статистически институт.

По неговите думи ситуацията с плажовете и ниската запълняемост на хотелите към настоящия момент не предоставят основание за оптимизъм. В сравнение с други държави, като Гърция и Хърватска, които отчитат ръст от над 20%, България не успява да постигне подобни показатели. Новите хитове на пазара, като Албания и Черна Гора, също отбелязват значителен ръст в туристическия сектор.

За да се подобри положението, Захариев изтъква необходимостта от коректност и актуализация на Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма до 2030 година. Според него, този документ е основополагащ за определяне на “рамката, темпото и методите на финансиране на туризма“. Според него сегашната стратегия, приета през 2018 година, не отразява новите предизвикателства като пандемията от коронавирус и дигитализацията, които съответствено засягат позиционирането на "Бранд България" на световната туристическа карта.

Захариев изразява недоволство от финансирането на задачите в Министерството на туризма и от “липсата на административен и креативен капацитет за справяне с текущите предизвикателства“. Той споделя, че са отправени предложения и мнения от организации в бранша, но половината от предложените приоритети не са били взети под внимание във вече приетата управленска програма на Министерския съвет.

“Ние изразихме многократно, визирам 5-6 много мощни организации, които имат висока степен на представителност, с нарочно писмо от 13 страници сме дали нашите управленски виждания и приоритети за текущия мандат към министър-председателят Денков, към финансовия министър Василев и в отговор на това, преди дни видяхме вече приетата управленска програма на Министерски съвет, където от 10-те ключови точки, които сме извели като приоритет, са намерили място половината“, посочва той.

В заключение, Мартин Захариев изтъква, че август може да допринесе за подобрение на туристическия сезон, но един месец няма да бъде достатъчен за постигане на очакваните резултати. Основополагащата стъпка за рестартиране на програмата за управление на туризма трябва да бъде актуализацията на Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма до 2030 година, която да отчита новите реалности и предизвикателства в сектора.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15