"Винаги съм се мотивирала от работата и резултатите. Разбира се, трудно се постигат. Понякога има трудности, понякога има препятствия, но за мен е важно развитието."
Това казва в интервю за БНР кметът на София Йорданка Фандъкова.
Споделя, че още по времето, когато е директор на училище, заедно с екипа си, за три години превръща едно добро квартално училище в едно от училищата в топ 6 на София. "Най-важното е, че успяхме да наложим и да създадем устойчивост на тези резултати благодарение прекрасните учители."
За прехода от учителското призвание към кмет на столицата
"Често съм давала съвети на младите, че в управлението трябва да изкачваш стъпалата едно по едно или най-много да прескачаш по едно – посочва тя. – Ако минеш от най-долното ниво директно на най-високото, има огромни рискове. Разбира се, ти трябва да имаш авторитет пред своите колеги, пред екипа."
Допълва, че винаги се е старала да съчетава практиката с теорията и науката. Специализацията в областта на бизнес администрацията ѝ помага и до днес:
"За мен най-важният сектор беше и продължава да бъде образованието – подчертава Йорданка Фандъкова. – Това е секторът, който е в основата на развитието на всеки един човек, а това – основата на развитието на обществото."
Развитието на големия град е един цялостен процес.
"Винаги съм гледала комплексно и цялостно с ясни приоритети. Когато се оценява резултатът от работата, винаги трябва да се започне от това откъде сме тръгнали. Много хора забравиха, какво представляваше София преди 14-15 години. Допреди 8 години по столичните улици се движеха 30-годишни "Икарус"-и. Помним какво беше преминаването през Телевизионната кула и какво се случи с изграждането на този инфраструктурен проект.
Повод за гордост е пробивът на улица "Атанас Дуков“, разширението на булевард "Черни Връх" до Южната дъга, разширението на Столичното метро, както и цялостното изграждане на Южната дъга – всичко това се случи през последните 14 години."
Най-важни са онези проекти, които осигуряват развитието на града за десетилетияЙорданка Фандъкова определя последния мандат като най-трудния, но не само за нея, а за всички кметове. "Той беше необичаен и пълен с кризи. Но въпреки всичко местната власт остана стабилна."
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Йорданка Фандъкова е родена на 12 април 1962 г. в Самоков. Възпитаничка е на 35-а Руска езикова гимназия - София, завършила е СУ "Св. Климент Охридски" – специалност руска филология. Трудовата си кариера започва като преподавател в 73 СОУ с преподаване на чужди езици "Владислав Граматик" в София, а от 1998 г. е директор на училището. През 2005 г. е назначена на поста заместник-кмет на Столична община с ресор "Култура, образование, спорт и превенция на зависимости".
На парламентарните избори за 41-во Народно събрание, проведени на 5 юли 2009 г., е избрана за народен представител от партия ГЕРБ, а през същата година става министър на образованието, младежта и науката. На 15 ноември 2009 година става първата жена, избрана за кмет на София.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg