"Уроците на Блага" ще докосне много хора и ще достигне до широката публика", смята продуцентката на наградения с "Кристален глобус" на Карлови Вари филм Катя Тричкова, член на Европейската филмова академия. За нея е отговорност и удоволствие да продуцира кино.
Завладяващият, горчив и въздействащ социален трилър, както го определи критикът и колумнист във "Варайъти" Гай Лодж, стана причина българското кино да се превърне във водеща новина. Успехът, който пожъна филмът на Стефан Командарев, провокира вълна от положителни емоции и коментари у българската публика и киногилдия. След международния "Букър" на Георги Господинов, "Кристалният глобус" на Командарев, а и другите две награди, които "Уроците на Блага" спечели – за най-добра женска роля в лицето на завърналата се след 30-годишно отсъствие на екрана Ели Скорчева и отличието на екуменическото жури, което се връчва на филми с фокус върху социалните, политическите, етичните и духовни ценности – отново поставиха фокуса върху българската култура.
"Този успех е споделен с всички наши колеги, голяма част от които работят неуморно. Той е споделен и с колегите преди нас, които са отъпкали пътеките, за да има успех българското кино и да се направят едни натрупвания, наслагвания, за да стигнем дотук. Това е и успех, който се надявам да бъде продължен достойно и от следващите филми. Той има много измерения, не са само наградите, но и целият този отзвук – че културата и българското кино попаднаха отново като водеща новина. Това е наистина прекрасно и нямам търпение за срещата с българската публика на филма, която предстои през есента", допълни още Катя Тричкова.
Тя е продуцент и на другите два филма от своеобразната трилогия на Командарев "Посоки" и "В кръг". Член е и на Европейската филмова академия, а филмографията ѝ включва редица наградени игрални и документални филми. През 2022 година Тричкова представи България и на Producers on the Move – инициативата на European Film Promotion, която се провежда всяка година в рамките на Международния кинофестивал в Кан.
"Уроците на Блага", който разказва историята на 70-годишна пенсионирана учителка, станала жертва на телефонна измама, е зареден с много хуманизъм и уважение към човешката личност, както смята и българският кинокритик проф. Божидар Манов, и цели да вдъхне кураж на хората от третата възраст у нас, които са пренебрегвани, злепоставяни и недостатъчно уважавани. По повод темата на филма Катя Тричкова казва:
"Силно се надявам за в бъдеще – това е утопична надежда – да нямаме такъв фокус във филмите. Да не трябва да приемаме като ежедневие и да се примиряваме с тази липса на хуманност в нашето общуване, с това обезличаване на ценности и с липсата на всякаква етика и морал в много аспекти от нашия живот. С дупките по пътищата, с дупките в образованието, с дупките в здравеопазването – страшно много неща трябва да бъдат решени. И да, виждам много хубави и светли примери от отделни хора или групи от хора, които се опиват да ги запълнят, но искрено се надявам след пет години това наистина да не бъде тема, която да е във филм или в новините."
Повече чуйте в звуковия файл.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg