Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" разказва за инициативата "Залез от Черни връх" на фондация "Ела и ти" в помощ на хора със специални нужди, които искат да видят труднодостъпни и непознати за тях места, до които те не биха могли да достигнат сами.
Ето какво споделя Гергана Дойчинова, кореспондент на Радио Ватикана и журналист в радио "Аве Мария", основател на фондация "Ела и ти":
"Целта на фондация "Ела и ти" е да прави нещо по-различно за хората с увреждания – водим ги на труднодостъпни места. Но най-важното е да изграждаме връзката човек – човек. И другото водещо във всяко едно събитие е доброволците участници да полагат някакви усилия, за да могат хората с увреждания да бъдат част от едно по-различно преживяване, което не бих могли да имат дори с помощта на своите близки.
Ние правим събития не ЗА хората с увреждания, а СЪС хората с увреждания. Защото те са като нас, не са изолирана част от обществото. Споделяме с тях момент, снимка, мисъл... за да се чувстват част от общото, от цялото.
Посрещането на залеза на Черни връх – това е идея от пред 2 години. Близостта с града дава възможност на доброволците да участват дори и след работното си време, много по-лека е организацията и откъм транспортни разходи. Оказа се едно незабравимо преживяване за всички. Изпращането на деня от първенеца на Витоша и слизането "на челници" се оказват емоционални и незабравими.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – фондация "Ела и ти"
"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...
За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..
Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..
Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..
На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg