Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизоди от живота:

Залез от Черни връх – инициативи в помощ на хората със специални нужди

Ние правим събития не ЗА хората с увреждания, а СЪС хората с увреждания

4
Снимка: фондация "Ела и ти"

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" разказва за инициативата "Залез от Черни връх" на фондация "Ела и ти" в помощ на хора със специални нужди, които искат да видят труднодостъпни и непознати за тях места, до които те не биха могли да достигнат сами.

Ето какво споделя Гергана Дойчинова, кореспондент на Радио Ватикана и журналист в радио "Аве Мария", основател на фондация "Ела и ти":

"Целта на фондация "Ела и ти" е да прави нещо по-различно за хората с увреждания – водим ги на труднодостъпни места. Но най-важното е да изграждаме връзката човек – човек. И другото водещо във всяко едно събитие е доброволците участници да полагат някакви усилия, за да могат хората с увреждания да бъдат част от едно по-различно преживяване, което не бих могли да имат дори с помощта на своите близки. 

Ние правим събития не ЗА хората с увреждания, а СЪС хората с увреждания. Защото те са като нас, не са изолирана част от обществото. Споделяме с тях момент, снимка, мисъл... за да се чувстват част от общото, от цялото.

Посрещането на залеза на Черни връх – това е идея от пред 2 години. Близостта с града дава възможност на доброволците да участват дори и след работното си време, много по-лека е организацията и откъм транспортни разходи. Оказа се едно незабравимо преживяване за всички. Изпращането на деня от първенеца на Витоша и слизането "на челници" се оказват емоционални и незабравими.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – фондация "Ела и ти"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се преподава "трудната" история?

Държавна агенция архиви откри новия уебсайт "Съветската окупация в България, 1944 – 1947 г." , който е част от тематичната дигитална колекция "Архивите говорят". За първи път публично е споделен пълният списък на жертвите на Червената армия в България от посочения период. Дигитализирани са множество архивни документи и изображения, които говорят..

публикувано на 09.09.24 в 10:16

Hey People! обръща внимание на професионалните стереотипи

Много момчета са чували, че не е мъжко да се занимават с танц. Момичетата, от друга страна, не са насърчавани да станат инженери например. Все още съществуват стереотипи, свързани с пола и кариерното развитие.  В "Нашият ден" Рая Цветкова разказва за младежкия проект Hey People!, който обръща внимание на стереотипните разделения на професиите ...

публикувано на 09.09.24 в 09:29
Десислава и Петър Петрови

Гълъбински зеленчуци

Десислава и Петър Петрови от ямболското село Гълъбинци напускат Ямбол преди няколко години с желание да произвеждат чиста храна за децата и себе си, и да създадат общност и живот в селото. Освен вездесъщата тученица, в градините и парниците им расте цяла палитра от различни сортове домати, краставици, манголд, кейл и какво ли не друго. Как стигат до..

публикувано на 08.09.24 в 09:05

Град Съединение – 139 години по-късно

139 години след Съединението на Княжество България с Източна Румелия в "Нашият ден" отправяме поглед към град Съединение . За днешната празнична програма разказва кметът на града Георги Руменов . По думите на Руменов настроението в град Съединение е приповдигнато, а жителите имат самочувствието, че са част от честването на великия акт от..

публикувано на 06.09.24 в 09:50

Пловдив празнува в Деня на Съединението

В деня, в който отбелязваме 139 години от Съединението, Пловдив празнува . "Нашият ден" разкрива картина от града, наричан "столица на Съединението" – разказват в "Нашият ден" репортерът Зои Каргиотаки,  Георги Шопов , учител по история във Френската езикова гимназия в града и Стоян Иванов , директор на Регионалния исторически музей в Пловдив...

публикувано на 06.09.24 в 09:25