От 11 август до 11 септември 12 артисти – музиканти, скулптори, съвременни художници, фотографи, писатели и документалисти – ще живеят и творят за и със местните общности в три села, в близост до Мездра и Враца, и в едно до Видин, в една интердисциплинарна програма, част от Резиденция "Баба", която работи тясно с местните общности и помага на артистите да разширят опита си, особено в села с трайна тенденция към обезлюдяване.
Янина Танева, основател на "Фабрика за идеи", разказва в "Нашият ден" повече за откриващите се от 11 август нови резиденции и предстоящите фестивали, както и какви са целите на тези интердисциплинарни резиденции:
"Една от важните за нас цели е да обърнем внимание и да алармираме, че ниският достъп до култура в малките населени места е наистина скандален. Над 90% от хората там не се включват, не участват, не са потребявали театър, концерт, дори т.нар. "културни продукти". Това са резултатите от едно проучване, което направихме благодарение на Национален фонд "Култура".
Ние отдавна работим на терен. Много сме доволни, че отворената ни покана достигна до голям брой артисти, които се включват с желание. Искаме артистите да бъдат медиатори, мостове да се разберат проблемите на селата днес.
Втората ни цел е артистите да придобият умения за работа в общности, защото в България това не се изучава. Такава среда не е академична, малко сме организациите, които се занимават с тази тема, а тя е изключително спешна и важна. Работим предимно в Северозапада, защото там е и най-драматично се усещат демографските и икономическите проблеми.
Трябва да разберем истинските проблеми на селото благодарение на изкуството, от една страна, а от друга страна – да създадем пространство за надежда, мечтаене и въображение у местните хора."
Янина Танева смята, че селото не бива да бъде нито романтизирано, нито демонизирано. Тя съжалява, че в България няма национална стратегия за култура, която да изрази колко е спешно в нея да присъства т.нар. "култура на периферията". Танева се надява, че през 2024 година ще можем да говорим на ново ниво, като общество, за правото на достъп до култура и за правата на селата.
Предстои дискусия по темата на 24 и 26 ноември 2023 г. в "Топлоцентрала" с международно участие.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Резиденция "Баба" е инициатива на "Фабрика за идеи", която свързва млади хора от градовете и възрастни в села из цяла България. Мостовете на свързване са: 1-месечни резиденции, доброволчески акции и конкретни продукти, услуги и инициативи, носещи допълнителен доход на възрастните в села. Пилотното издание на Резиденцията се случи през лятото на 2015 г. в 4 родопски села: Дряново, Джурково, Манастир и Югово. 17 младежи от различни градове живяха в тях.
През есента на 2016 г. Резиденцията се проведе в Косталево, Паволче и Челопек (Враца) с 10 резиденти. През 2017 г. Резиденцията въвлече 9 младежи, които съжителстваха с местните в село Лъжница (Гоце Делчев), а през септември 2018 г. се случи в селата Войнягово, Каравелово и Климент (Карлово) с 12 резиденти. През 2019 г. акостира на дунавския бряг в селата Кошава, Неговановци и Синаговци (Видин) с 15 резиденти. През 2020 г. в с. Делейна (Брегово) и през 2021 г. - в с. Салаш (Белоградчик) с по 10 резиденти.
Снимки – Резиденция "Баба"
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg