Сплит e най-големият морски град в Хърватия. Прилича на място, което завинаги е замръзнало във времето. Едва ли може да се намери друг град в Европа, чийто център е огромен римски дворец, построен преди 17 века.
Неофициалната столица на Далмация е един от най-добре запазените примери за римска архитектура в света. Дворецът на Диоклециан представлява ядрото на Стария град на Сплит. Този впечатляващ комплекс е разположен на 30 000 квадратни метра, изработен от мрамор и варовик, построен между 295 и 305 г. сл. Хр. за бившия римски император.
Именно тук римският император да прекара последните години от своя живот. През 1979 г. е вписан като обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Дворецът на Диоклециан става световна забележителност през 2013 г. и 2014 г., когато именно тук са снимките на 4-ти и 5-и сезон на сагата "Игра на тронове".
Император Диоклециан е искал неговият луксозен дворец да бъде не само красив, но и удобен. Затова решава да монтира водопровод. Акведуктът се е простирал на 10 км. До днес е оцеляла само малка част, която е достатъчна, за да оценим величието. Интересен факт е, че акведуктът, макар построен през 4 век, е бил използван чак до 1932 г.
Част от двореца на Диоклециан е и Катедралата "Свети Домниус", която е най-старият действащ храм в света. Централната му част е построена през 350 г. на мястото на императорския мавзолей. Високата камбанария, разположена наблизо, е издигната през 1100 г., а през 1908 г. е преустроена. Въпреки различните епохи на строителство частите на катедралата са направени от едни и същи материали – туфа и бял варовик от остров Брач.
Дървените врати на входа, направени от хърватския скулптор и художник А. Бувина през 13 век, заслужават специално внимание. Всяка от тях е гравирана с 14 сцени от живота на Христос, които са украсени със сложни орнаменти. Непременно трябва да се изкачите на камбанарията на Свети Домнус – от върха можете да се насладите на зашеметяваща гледка към пристанището, морето и Стария град.
На 20 минути пеша западно от центъра на Сплит се намира Музеят на скулптора Иван Местрович. Внушителното имение на може би на най-известния художник в Хърватия е завършено през 1939 г. Втората световна война го принуждава постепенно да изостави имота, който е бил предназначен за негова лятна резиденция и работилница. Днес просторните стаи са пълни с рисунки, както и с негови специфично разпознаваеми скулптури от бронз, мрамор и дърво, възхвалявани дори от френския маестро Огюст Роден.
Крайбрежната алея Рива носи френски чар и неслучайно я наричат "всекидневната" на Сплит. Сегашният си вид е получила преди два века, но след това е бил реконструирана. Украсена е с южната фасада на двореца на Диоклециан, Францисканския манастир с църквата "Св. Франциск“ и сградата на пристанищна управа. Тук, под високите палми, има уютни кафенета и ресторанти, провеждат се и много културни събития.
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..
Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..
Въпроси, свързани с личните контакти с детето, дискутираме в предаването "Законът и Темида" с адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването. Съгласно действащия Семеен кодекс, член 124, ал. 2, детето има право на лични отношения и с двамата си родители, освен ако съдът не е постановил друго...
Жестокостта спрямо животните и причиняването на смърт на домашен любимец са престъпления по Наказателния кодекс. Каква е правната уредба на защитата на животни от различни прояви на нечовешко отношение към тях, опазването на техния живот и здраве и в кои нормативни актове са уредени? Това е частният случай на колегата журналист Оля Ал Ахмед , която..
Днес, 17 януари, в NV Tower в София, ще се проведе деветата церемония по връчване на "Академичните оскари" – отличия, които вестник "24 часа" връчва на университетите, заемащи първите места в рейтинга на висшите училища по професионални направления. Началото на събитието е насрочено за 14:00 часа, като домакините канят широк кръг от гости, включващ..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg