Над 60% от децата, пострадали при пътни инциденти в България, са били пътници в превозни средства. Въпреки този шокиращ статистически факт, въпросът за пътната безопасност на децата в нашата страна все още остава тема, която не получава необходимото внимание. Инициативата "Деца на борда" се стреми да освети този проблем и да повиши осведомеността на обществото за важността на правилното обезопасяване на децата по време на движение по пътищата.
Интервю с Радослава Митрова от инициативата за “Нашият ден“ разкрива множество аспекти, които са свързани с този проблем. Една от ключовите идеи е, че начинът, по който образованието за пътна безопасност започва още от ранна възраст, може да оказва дългосрочно влияние върху поведението на децата на пътя. За да се постигне това, тя предлага включването на теми свързани с безопасното движение в учебните заведения още от детската градина и началните класове на училище.
От съществено значение за подобряването на пътната безопасност на децата е и активният контрол върху нарушителите. За да се постигне това, санкциите трябва да бъдат “не само строги, но и незабавно налагани“, казва тя. Настоящата санкция за дете, пътуващо без специално столче – 50 лева, се оценява от нея като несъразмерно ниска спрямо сериозността на проблема.
По нейните думи изследване на Държавната агенция "Безопасност по пътищата" разкрива тревожни данни – по-малко от 16% от децата в България се превозват правилно в колите. Това подчертава необходимостта от по-ефективно образование на родителите за правилния начин на обезопасяване на децата им, както и за избора и правилната употреба на обезопасителни столчета.
Според нея медиите също играят важна роля в този процес, като трябва “не само да отразяват инцидентите, но и да осъзнаят своята отговорност да образоват обществото“ за начините за тяхното предотвратяване.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg