Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътната безопасност на децата в България – какво не знаем?

| обновено на 24.08.23 в 09:50
Снимка: kidsonboard.bg

Над 60% от децата, пострадали при пътни инциденти в България, са били пътници в превозни средства. Въпреки този шокиращ статистически факт, въпросът за пътната безопасност на децата в нашата страна все още остава тема, която не получава необходимото внимание. Инициативата "Деца на борда" се стреми да освети този проблем и да повиши осведомеността на обществото за важността на правилното обезопасяване на децата по време на движение по пътищата.

Интервю с Радослава Митрова от инициативата за “Нашият ден“ разкрива множество аспекти, които са свързани с този проблем. Една от ключовите идеи е, че начинът, по който образованието за пътна безопасност започва още от ранна възраст, може да оказва дългосрочно влияние върху поведението на децата на пътя. За да се постигне това, тя предлага включването на теми свързани с безопасното движение в учебните заведения още от детската градина и началните класове на училище.

От съществено значение за подобряването на пътната безопасност на децата е и активният контрол върху нарушителите. За да се постигне това, санкциите трябва да бъдат “не само строги, но и незабавно налагани“, казва тя. Настоящата санкция за дете, пътуващо без специално столче – 50 лева, се оценява от нея като несъразмерно ниска спрямо сериозността на проблема.

По нейните думи изследване на Държавната агенция "Безопасност по пътищата" разкрива тревожни данни – по-малко от 16% от децата в България се превозват правилно в колите. Това подчертава необходимостта от по-ефективно образование на родителите за правилния начин на обезопасяване на децата им, както и за избора и правилната употреба на обезопасителни столчета.

Според нея медиите също играят важна роля в този процес, като трябва “не само да отразяват инцидентите, но и да осъзнаят своята отговорност да образоват обществото“ за начините за тяхното предотвратяване.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: kidsonboard.bg
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40