Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стойо Стоев:

За музикалното пътуване на живота

Технологията на гайдата, която не само свири, а и говори

Мария Мила Христова и Стойо Стоев
Снимка: БНР

Гайдата е инструмент, който не може без човека, защото той ще му даде живот и ще предаде радостта до всички останали. Звукът на гайдата е жив в душата на всеки българин и всяко българско сърце се вълнува, когато чуе нейния специфичен и мощен звук.

"Щастлив съм, че имам много последователи и хора, които искат да учат българска гайда."

Това казва в интервю за БНР гайдарят Стойо Стоев.

Музиката няма ограничения или възраст, която да те спре, когато и да започнеш да изпълняваш любимите си парчета, допълва гайдарят.


Най-малкият му ученик е 5-годишният Никола, с когото се срещат преди близо година. И въпреки че няма сила да стиска гайдата, се справя. Преди няколко дни заедно със семейството си покори Седемте Рилски езера и изсвири любимите си мелодии. Най-голямата му ученичка се казва Надя и е на 64 години, но има и IT специалисти, финансисти и инженери...

Стойо Стоев със своите ученици на Седемте рилски езераМечтите са изпълними с труд, с последователност, воля, дисциплина и търпение. "Щастлив съм, че мога да споделям това, което обичам. Това, което правя с хората, е да им бъда полезен“, посочва Стойо Стоев.

Според него винаги трябва да има връзката между изпълнителя и инструмента, както и когато сме сред природата, трябва да се свързваме с нея.

Гайдата

"Гайдата е магьосница – който се завърти покрай нея, се омагьосва. Тя има пречистваща сила. Това е инструментът, който не само свири, а и говори.

За мен музиката е най-универсалният език, това е същото като с думите. Ние можем да подкрепяме хората с нашите думи. Може да ги лекуваме, можем и да ги нараняваме. Същото нещо е с музиката и колкото са по-чисти звуците на какъвто и да е музикален инструмент, музиката лекува", казва още Стойо Стоев.

Той мечтае за голям концерт, може би на стадион, но едновременно с това да ставаме по-добри хора и да помагаме на другите.

Целия разговор с Стойо Стоев можете да чуете в звуковия файл.

Стойо Стоев е роден в град Генерал Тошево, в сърцето на Добруджа. Завършил обучението си по гайда в НУФИ “Филип Кутев” в гр. Котел, България. Висшето си образование завършва в Софийския университет “Св. Климент Охридски” със специалност музикална педагогика. Автор на "Първи стъпки в Свиренето на гайда“. Носител е на множество международни награди и е участвал в някои от най-престижните музикални фестивали в света. 

Той е отдаден на идеята да остави нещо след себе си. Стойо Стоев достига до милиони хора със своята мисия и помага на хората да открият и развиват своите уменията с гайдата. Популярен е с разчупването на кавъри с нестандартно и нетрадиционно звучене.

Снимки – БНР и личен архив


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25