От 10 до 21 септември Пловдив ще бъде домакин на Международния театрален фестивал "Сцена на кръстопът". Така по традиция в града ще гостуват едни от най-добрите представления, създадени по сцените в цялата страна през изминалия сезон, а също и спектакли от Гърция, Република Северна Македония и Канада.
Фестивалният афиш предлага и разнообразна съпътстваща програма.
Откриването на театралния празник е на 10 септември от 19 часа с премиерния спектакъл "Месец на село" от Иван Тургенев. Постановката е съвместна продукция на домакините от Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив и студентите в НАТФИЗ на професор Маргарита Младенова, която е режисьор на спектакъла.
На 11 септември е втората премиера на Пловдивския театър – спектакълът "Лебедът" от Елизабет Иглоф с режисьор Петър Батаклиев.
На 14 септември ще се състои третата премиера - "Едуард II" от Андрий Жолдак и Сашо Димоски (по Кристофър Марлоу). Постановката на украинския режисьор Андрий Жолдак е съвместна продукция на Пловдивския театър и Народния театър "Йордан Хаджиконстантинов - Джинот" в град Велес, Република Северна Македония.
Програмата включва още спектакли на Народния театър "Иван Вазов", Младежкия театър "Николай Бинев", Театър "Българска армия", Плевенския театър "Иван Радоев", Драматичния театър "Адриана Будевска" - Бургас, Сатиричния театър "Алеко Константинов", Театър "199 Валентин Стойчев", Малък градски театър "Зад канала", фондация "Ден Гри".
Програмата на тазгодишното издание на "Сцена на кръстопът" представи в "Артефир” режисьорката Росица Обрешкова, програмен директор на фестивала. Разговора можете да чуете в звуковия файл.
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина". В монографията за първи път е разгледан подробно..
На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg