Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Сцена на кръстопът" вдига завеса на 10 септември

Снимка: @stageatacrossroads

От 10 до 21 септември Пловдив ще бъде домакин на Международния театрален фестивал "Сцена на кръстопът". Така по традиция в града ще гостуват едни от най-добрите представления, създадени по сцените в цялата страна през изминалия сезон, а също и спектакли от Гърция, Република Северна Македония и Канада.

Фестивалният афиш предлага и разнообразна съпътстваща програма.

Откриването на театралния празник е на 10 септември от 19 часа с премиерния спектакъл "Месец на село" от Иван Тургенев. Постановката е съвместна продукция на домакините от Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив и студентите в НАТФИЗ на професор Маргарита Младенова, която е режисьор на спектакъла.

На 11 септември е втората премиера на Пловдивския театър – спектакълът "Лебедът" от Елизабет Иглоф с режисьор Петър Батаклиев.
На 14 септември ще се състои третата премиера - "Едуард II" от Андрий Жолдак и Сашо Димоски (по Кристофър Марлоу). Постановката на украинския режисьор Андрий Жолдак е съвместна продукция на Пловдивския театър и Народния театър "Йордан Хаджиконстантинов - Джинот" в град Велес, Република Северна Македония.

Програмата включва още спектакли на Народния театър "Иван Вазов", Младежкия театър "Николай Бинев", Театър "Българска армия", Плевенския театър "Иван Радоев", Драматичния театър "Адриана Будевска" - Бургас, Сатиричния театър "Алеко Константинов", Театър "199 Валентин Стойчев", Малък градски театър "Зад канала", фондация "Ден Гри".

Програмата на тазгодишното издание на "Сцена на кръстопът" представи в "Артефир” режисьорката Росица Обрешкова, програмен директор на фестивала. Разговора можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момент от спектакъла

Ключове към съвременното сценично изкуство

Концептуално и необвързано с конкретна художествена форма, съвременното сценично изкуство преобразява класическите пиеси и чете за първи път новите текстове, които ловят вибрациите на времето, преодолявайки ограниченията на видимата реалност. Сред заглавията в софийския афиш има и нови, написани през последните няколко години пиеси, които с..

публикувано на 05.05.24 в 09:06

Вярата и любовта в основата на иконописното изкуство

От 15 юни до 18 август българският художник Диан Костов внася съвременен поглед към   иконописната традиция с изложбата "Кръстопът — цената на избора" в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел, най-голямата църква в света в стил Ар деко. Изложбата представя над 70 творби и е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието като..

публикувано на 05.05.24 в 08:38

"Вълшебната завеса" се вдига на 7 май в Търговище

Броени дни остават до началото на традиционния Международен фестивал на спектакли за деца "Вълшебната завеса". Двадесет и третото му издание ще бъде тържествено открито на 7 май от 10 часа с "Вълшебният меч" – авторски площаден спектакъл на Мим формация "Жар театър". Представлението ще се играе на площада пред Драматичния театър в Търговище, който е..

публикувано на 05.05.24 в 08:07
Славко Матанович, Емил Янев и Ели Кордева

Биоенергията на душата и свободата на духа

В своя великденски епизод 543 "Трамвай по желание" отново среща своята публика с прославената народната певица Ели Кордева и хърватския учител, лечител биоенерготерапевт и артист на духовните науки Славко Матанович. Двете артистични личности са свързани дълбоко в годините, но сега ги обединява забележителна мисия, която ще въздигне духа в Пиринския..

публикувано на 04.05.24 в 17:55

Излезе "Алиса в страната на чудесата" с илюстрации на Салвадор Дали

"Алиса се умори да седи без работа до сестра си на скамейката, тя беше надзърнала един-два пъти в книгата, която сестра ѝ четеше, но там нямаше нито картинки, нито разговори. "За какво ли е такава книга — си помисли Алиса — без картинки и без разговори?" И тъй както си мислеше (доколкото изобщо можеше да мисли в тая горещина, която я..

публикувано на 04.05.24 в 13:32