Избрано от програмата
от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Живей като другите и бъди благословен" от Мирон Иванов – 11 част
от 0.30 до 3.00 часа
Джаз плюс Дуенде
водещ: Людмил Фотев
Проектът "Fado Attarantado" на Мимо Епифани с неподозирани връзки между сицилианската и лисабонската музики. Записи на Омар Соса и Секу Кейта от фестивала в Туркоен, Франция. Финалът е с италианския круунър Джино Паоли с два записа от фестивала в Картахена, Испания - дуетите със Силвия Перес Крус и с Карла Бруни.
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Изборът е автентичен фолклор и уърлд от Ирландия и Шотландия.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Снежана Стоянова, Димитър Димитров, Станка Узунова и други.
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Пътникът и момъкът", по датска приказка
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Славеят и розата" от Оскар Уайлд
от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
водещ: Милена Воденичарова, Мария Мира Христова
• Епизоди от живота: Иван Иванов, който използва псевдонима Mind Control печели заедно с отбора си различни турнира по стратегически видео игри.
• Темите на деня: Как би изглеждал Париж без Лувъра? А Лувъра без Мона Лиза? Защо дадени артефакти или идеи грабват вниманието за векове напред, вълнуват и остават в историята? Как би изглеждал света без тях? Тази провокация отправят Отьорг А. К. и ИСИ-София, канейки ни да разиграем мини-модел на света на изкуството в EPOFACT (Епохален артефакт). Повече за проекта разказва кураторът Красимир Терзиев.
• Какво грабна вниманието на художниците, участващи с корица на въображаемото книжно списание The Sofianer и откриващата се същия ден реална изложба в градинката на "Кристал" – разговор със Симеон Василев,- ръководител проекти във Фондация Кредо Бонум.
• 34-тото издание на дните на японската култура в България среща аудиторията с хайга, икебана, калиграфия, укийо-е, модерно изкуство, кино и музика от Страната на изгряващото слънце – за програмата и събитията разговаряме с Кенто Мураки, културно аташе в дипломатическата мисия на Япония в България.
• Разговорът: На 12 септември ще се проведе първата конференция "Правата на младите хора – Тук и Сега". Тя е под надслов "Неплатените стажове" и ще обсъди предизвикателствата пред качествената заетост на младите хора у нас по отношение на стажуването. За проблема и възможните решения говорим с Йоан Стоянов.
• Подкаст: "Дрогата-новото щастие".
• Terra Култура
- Културни новини;
- С поглед към наследството: нови заглавия от Алеята на книгата в София – репортаж на Ани Костова.
- Архивите са живи:45 години след смъртта на Георги Марков – задочни репортажи със записи от Златния фонд на БНР.
- Непознатите будители: За трета поредна година в ефира на програма "Христо Ботев" и Terra Култура стартира излъчването на поредицата "Непознатите будители".
В дните до 1 ноември 2023 година представяме личности от културната и духовна история на България, неоткрити, забравени или с нови неразчетени послания, представени от първо лице в разказите на техни съвременници, съратници, близки и/или изследователи.
Епизод 1: "Балерината и художникът – сага за спасителя и музата" – за пловдивския художник Димитър Киров – ДиКиро, разказва спътницата му в живота Русалия Кирова.
от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Жълтата подводница
водещ: Цвети Бахариева
Нови продукции:
• "Sajé" на вокалната група säje – сензация в музикалния свят.
• "Cometa" на бразилската вокалистка и авторка Лусиана Суза и колегите ѝ от Trio Corrente.
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водещ: Ангелина Грозева
• Започва "Среща на европейската мрежа за интерактивни дигитални наративи". Разговор с организатора Димитър Узунов.
• Новата книга "Атон" на италианския автор Франческо Фратини. Разговор с автора.
• Премиера на "Артър и Клер" в Театър НБУ. Разговор с актрисата Майа Тонкова и режисьорката Ива Стоянова.
• Тренинг по аудио дескрипция за арт събития за незрящи. Разговор с актьора Мартин Ноев.
от 14.00 до 15.00 часа
Български изпълнители
водещ: Цветелина Начева
В предаването представяме избрани записи на български музиканти от различни поколения, които изпълняват творби от Жан-Филип Рамо. Този месец отбелязваме 340 години от рождението на френския композитор от 18 век. Звучат разнообразни пиеси за клавесин в интерпретацията на Томислав Байнов, Светозар Иванов, Людмила Яковлева, квартет "Еолина". Също танци из опери на Рамо под диригентството на Добрин Петков и Михаил Ангелов.
от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание”: Познати и непознати
водещ: Цвета Николова
• Приказка за възкръсналия храм
Някога наричали видинската синагога "Белият лебед на Дунав". Години наред тя стоеше полуразрушена, обрасла с храсти и дървета. Преди 7 години Консисторията на ОЕБ "Шалом" дари сградата на община Видин и преди дни тя възкръсна като Културен център "Жул Паскин". Какво е за еврейската общност отново да има свой дом и за какви лични истории нашепва той – за всичко това разговаряме с колегата Михайлина Павлова.
• Светове: "Имам всичко" – среща с поетесата Ваня Статева, класирала се на второ място в тазгодишния ни конкурс "Зрящи сърца".
от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
водещ: Николета Атанасова
Първите в следосвобожденска България – опитомяване на стихиите
Епизод две: "Мелодията на водата"
В епизод две "Мелодията на водата" проф. Климент Хаджов, внук на лейтенант Никола Тодоров, първия командир на първата българска подводница, разказва за бойните действия на дядо си по време на Първата световна война.
Водата в този епизод е "опитомена" или "укротена" и по друг начин. В началото на миналия век инж. Иван Иванов успява да "събере" водата на Рила и да я "пренесе" в София, проектирайки Рилския водопровод. Как се случва това, каква е личността на човекът, "бродил" из рилските масиви, за да открие "маршрут" за водата? Елинка Бояджиева, историк и автор на книгата за инж. Иван Иванов: "Изживяна доблест", разказва неговата необикновена съдба, изпълнена с обрати.
Историите за двамата мъже се пресичат неочаквано на място, в което "опитомяването" на водата се превръща в поезия, разказваща за "мелодията на водата".
от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
водещ: Мариана Ганчева
• Децата, първите житейски роли и последствията от порастването – разговор с психотерапевта и литературовед Росица Чернокожева.
• Моята история, моята тема: Защо ИТ специалистът Сами Догмуш създаде сайт и фестивал, посветен на игрите на 90-те?
от 18.30 до 19.00 часа
Жива вода – Фолклорни новини
водещ: Магдалена Маданска
• Любомир Марянски с подробности за VI Международен фолклорен фестивал "Шарена стомна".
• Елисавета Сандекова разказва за V Националния фолклорен фестивал "По терлици и шевици".
от 19.00 до 21.30 часа
Музикалните вечери
водещ: Валерия Христова
Директно предаване от ММФ "Варненско лято", Музика на Португалската диаспора
Свири Sete Lagrimas Consort – ансамбъл за старинна и съвременна музика: Филипе Фариа и Сержио Пейшото – вокал, основатели на състава, Тиаго Матияш – вихуела, Хуан де ла Фуенте – перкусии.
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ: Цветан Цветанов
• Българско-германската пианистка и композиторка в областта на инди-авангарда Лиза Моргенщерн с първи концерт в София (и за първи път в родината на майка си от тийнейджърските си години) – на живо в "Аларма".
• И още от програмата на предстоящия 11-и Wrong Fest – интервюта с мултиинструменталиста и автор на песни Мат Елиът, с най-успешния сръбски уърлд-джаз квинтет в световен план през последното десетилетие Naked и с Niandraz, която само преди няколко месеца беше специален гост с кратък концерт и в рамките на "Аларма Пънк Джаз".
от 23.00 до 24.00 часа
Джаз импровизации – Избрано
водещ: Сибила Лилова
Биг Бил Брунзи остава в историята и като един от автентичните представители на ърбън блуса. Подобно на много музиканти и той преживява втори живот на сцената с преоткриване на блуса в Европа през 50-те г. на миналия век.
Роден и израснал в Нюкасъл, Ерик Бърдън се увлича по блуса докато учи в училище по изкуства. При формирането си на стил на пеене, той се влияе от музиканти като Джон Лий Хукър, Бо Дидли, Чък Бери. През 1962 година в Нюкасъл, Ерик Бърдън създава "Енимълс" - английска блус рок група.
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Новото пристанище" от Уилям Шекспир от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Д-р Спас и неговите пациенти" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа..
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Новини от българската и световна музикални сцени. • Нови сингли. • Евроджаз – Концертът Joe Zawinul's Music Odyssey на Joe Zawinul, Zawinul All-Star Big Band и Zawinul Legacy Band 3.0, състоял се в Графенег на 1 юни 2024 г. от 3.00 до..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 10 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 9 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Четвъртъците - както обикновено слушаме нови записи. Първите две предавания са с..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Великият Гетсби" от Франсис Скот Фицджералд – 8 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Отново сме на бразилска вълна, макар и не винаги само с бразилци. Финалът е с..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg