Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За здравето" – 2024 година

Проф. Боряна Делийска
Снимка: Кирил Чобанов

Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска, която бе в центъра на дискусията с любимата ѝ професионална тема – нефрология и здравето на бъбреците. Започнахме с дискусионния въпрос – колко течности трябва да поема здравият организъм в денонощие?

"Всичко е индивидуално и трябва да се пресмята не само водата, но и храните с тяхното водно съдържание. Разбира се, водата в чистия ѝ вид, е с препоръчително количество около литър и половина, но в това число не влизат другите "течности" с определен градус" – подчерта с усмивка нашият гост.

Друг акцент в този брой "За здравето" бе хроничната бъбречна болест, нейното категоризиране и определяне на тежестта на увреда на бъбреците. При анамнезата и поставянето на диагноза биват определяни и методите на лечение. Защото винаги има медикаментозни подходи преди да достигнем фазата на хемодиализа, хирургично лечение или трансплантация.

В предпоследното за годината предаване от поредицата "За здравето" говорихме и за границата на издръжливост и устойчивост на човешките органи по време на празничното "натоварване". Умереност бе думата, която е нормата ни за хранене и начин на живот. Проф. Б. Делийска подчерта, че ограничителните диети са "нож с две остриета". За по-младите хора те може и да носят здравна полза, но възрастните не бива да бъдат ограничавани в разнообразието на храната. В количеството –донякъде да, но в качеството и разнообразието – не!

С какво творчеството обогатява личността на лекаря? – бе другият сюжет в предколедната ни среща. Проф. Делийска е потомствен лекар: баща ѝ – професор по урология, поддържаше своята професионална форма до осемдесет и осем годишна възраст. И не само това – от него тя наследява любовта към пациентите и медицината, но и творческите нагласи да пише книги, да рисува, да пътува по света.

Пожелахме на нашата гостенка здраве, успех, благодатна Нова година и най-вече – слънчево време и настроение в Италия, където ще посрещне празниците със своите деца и внуци.

Идната събота – 28 декември, в последното за тази година издание "За здравето", ще имаме среща с д-р Стефан Константинов. Неговите анализи, размисли и равносметка, ще ни водят из дебрите на акушерството и гинекологията, съдбата на потомствения лекар, "здравеопаСния фронт" по нашите ширини.

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31