Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ти нявга риба фатял ли си уа, каунь?

4
Тодор Алексиев, Росен Мирчев, Ангел Николов, Асен Масларски (от ляво надясно)
Снимка: Янко Найденов

Неслучайно с този въпрос започваме предаването си от Хасково, където попадаме навръх откриването на поредното издание на фамозния "Каунь фест"!

Защото това – за рибата – питаме специалния ни гост и "баща" на културното събитие Янко Митев, който пък се оказа, че и риба е фатял, и желва, че и водна кукарджа! Та се затруднихме като какъв да го водим – рибар или ловец?! Но, разбира се, той си остана актьор, режисьор, писател и невероятен забавник, а акцентът в разговора ни падна върху предстоящото събитие, за което той не пропусна да отправи покана в национален ефир към всички зевзеци в родината.

След него си идваме на думата със Щерьо Щерев и представяме току-що отпечатаната му книга "Моята река"! Щерю Щерев, наричан в Хасково "професор по рибарство и аквакултури" заради пословичната му отдаденост на риболова, е музикант и дългогодишен автор на цели страници за риболова във вестниците "Новинар юг" и "Хасковска Марица". А сега той е събрал историите си под заглавие "Моята река".

"Рибарлъка съм го захванал от дете, учител ми беше баща ми, а първата ми риба беше морска" – разказва увлекателно Щерю Щерев, който сега е пренесъл такъмите си чак в Брайтън, Англия. Рибата на живота му е грамаден сом, с когото се е борил цели 50 минути да го извади от водата. "Беше само 7 кг по-лек от мен!" – спомня си колоритният рибар, който е прочут и с незаменимите си кулинарни рецепти.

Книгата съдържа описания на любимите му места за риболов, паметни случки, напътствия към младите последователи и много снимки.

А после идва ред на увлекателните ни събеседниците ни от Ловно-рибарското дружество в Хасково – знаменосецът на сдружението Тодор Алексиев и Ангел Николов – председател на ловната дружина "Гергьовден". Те разказват с гордост за благоустроената историческа местност Гергьовден, където е сложено началото на организираното ловно сдружение в този край и за това как близо 30 души дават труда си в обновлението на терена. Край параклиса "Св. Георги", осветен по християнски обичай, е построен навес, изградена е чешма, засадени са нови дръвчета. "Имотът е вече наш и имаме документ за собственост!" – похвали се Ангел Николов.

Тодор Алексиев от градската дружина "Идимирли" пък споделя не само как се спазват традициите при откриване на новия ловен сезон, но и разбираме, че в дружината му членува и рекордьор: Радостин Радев, който има грамота за отстреляни 4 чакала в рамките на едва 5 минути. "Успяваме да регулираме бройката им, но проблемът продължава" – каза Алексиев.

Така дадохме символичното начало на веселяшкия "Каунь фест", защото в предаването ни съвсем не липсваха весели и забавни ловно-рибарски истории.

Знаем, че човек не винаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!

Снимки – Янко Найденов


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36