Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Летища с отпаднала необходимост" – защо е важно да ги има?

На 22 септември 2023 г., точно в деня на националния празник, започна Шестата национална въздушна обиколка на България. Това събитие е организирано от Фондацията "Български военновъздушни сили", съвместно с Асоциацията на собствениците на въздухоплавателни средства и пилотите в България (АОПА) и Асоциацията на свръхлеката авиация в България (АСАБ). Мотото на обиколката тази година е "Да запазим летищата на България".

Събитието се провежда под патронажа на командването на българските Военновъздушни сили и командира на ВВС, Военновъздушното училище "Георги Бенковски". Организацията също се осъществява със съдействието на Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) и Land BG – платформата за летателните площадки в България.

Идеята зад инициативата и настоящите проблеми в авиацията у нас коментира в ефира на “Нашият ден“ ген. Спас Спасов, председател на Фондация "Български военновъздушни сили".

"Застрашава липсата на закон, който да предпазва тези летища, които в момента не се използват активно – да ги предпазва от разрушаване и промяна на техния статут", казва той. По думите му няколко летища в България са превърнати "във всичко друго, но не и в място, в което може да кацне самолет".

Той акцентира върху това, че "самолет може да кацне и по принуда". И подчертава в интервюто, че със спасяването на летищата у нас можем да спасим и човешки живот.

Ген. Спасов припомня, че първата обиколка на България е била проведена 1926 г., като е била проведена със самолети, които са изключително българско производство. И споменава също така, че през 2012 г. в чест на Българските военновъздушни сили е проведена втората такава обиколка, за да се създаде традиция в това отношение. "От тогава досега провеждаме периодично такива обиколки", казва той.

Иван Недялков (председател на асоциацията на собствениците на въздухоплавателни средства и пилотите в Република България), Нина Цанев и Георги Котинчев (зам.-председател на Фондация

Иван Недялков, председател на Асоциацията на собствениците на Въздухоплавателни средства и на пилотите в България, също коментира инициативата в ефира на "Нашият ден":

"В България съществува една база от летища, които са използвани и неизползвани", казва той. По думите му една част от тях вече са преминали в частна собственост, където ги стопанисват хората и се грижат за тях. Но припомни, че във военната авиация има един термин, който е много интересен – "летища с отпаднала необходимост". "Това са летища, които са на световно ниво, те могат да бъдат запазени и когато е необходимо, да се използват", подчертава в интервюто Недялков.

Чуйте разговора и гласа на деветокласничката Весела Малянова от събитието в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева от издателство "Колибри", Темз Арабаджиева от "Сиела" и Димитър Риков от издателство "СофтПрес". Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света..

обновено на 09.01.25 в 13:26

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00