Събитието се провежда под патронажа на командването на българските Военновъздушни сили и командира на ВВС, Военновъздушното училище "Георги Бенковски". Организацията също се осъществява със съдействието на Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) и Land BG – платформата за летателните площадки в България.
Идеята зад инициативата и настоящите проблеми в авиацията у нас коментира в ефира на “Нашият ден“ ген. Спас Спасов, председател на Фондация "Български военновъздушни сили".
"Застрашава липсата на закон, който да предпазва тези летища, които в момента не се използват активно – да ги предпазва от разрушаване и промяна на техния статут", казва той. По думите му няколко летища в България са превърнати "във всичко друго, но не и в място, в което може да кацне самолет".
Той акцентира върху това, че "самолет може да кацне и по принуда". И подчертава в интервюто, че със спасяването на летищата у нас можем да спасим и човешки живот.
Ген. Спасов припомня, че първата обиколка на България е била проведена 1926 г., като е била проведена със самолети, които са изключително българско производство. И споменава също така, че през 2012 г. в чест на Българските военновъздушни сили е проведена втората такава обиколка, за да се създаде традиция в това отношение. "От тогава досега провеждаме периодично такива обиколки", казва той.
Иван Недялков, председател на Асоциацията на собствениците на Въздухоплавателни средства и на пилотите в България, също коментира инициативата в ефира на "Нашият ден":
"В България съществува една база от летища, които са използвани и неизползвани", казва той. По думите му една част от тях вече са преминали в частна собственост, където ги стопанисват хората и се грижат за тях. Но припомни, че във военната авиация има един термин, който е много интересен – "летища с отпаднала необходимост". "Това са летища, които са на световно ниво, те могат да бъдат запазени и когато е необходимо, да се използват", подчертава в интервюто Недялков.
Чуйте разговора и гласа на деветокласничката Весела Малянова от събитието в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg