Събитието се провежда под патронажа на командването на българските Военновъздушни сили и командира на ВВС, Военновъздушното училище "Георги Бенковски". Организацията също се осъществява със съдействието на Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) и Land BG – платформата за летателните площадки в България.
Идеята зад инициативата и настоящите проблеми в авиацията у нас коментира в ефира на “Нашият ден“ ген. Спас Спасов, председател на Фондация "Български военновъздушни сили".
"Застрашава липсата на закон, който да предпазва тези летища, които в момента не се използват активно – да ги предпазва от разрушаване и промяна на техния статут", казва той. По думите му няколко летища в България са превърнати "във всичко друго, но не и в място, в което може да кацне самолет".
Той акцентира върху това, че "самолет може да кацне и по принуда". И подчертава в интервюто, че със спасяването на летищата у нас можем да спасим и човешки живот.
Ген. Спасов припомня, че първата обиколка на България е била проведена 1926 г., като е била проведена със самолети, които са изключително българско производство. И споменава също така, че през 2012 г. в чест на Българските военновъздушни сили е проведена втората такава обиколка, за да се създаде традиция в това отношение. "От тогава досега провеждаме периодично такива обиколки", казва той.
Иван Недялков, председател на Асоциацията на собствениците на Въздухоплавателни средства и на пилотите в България, също коментира инициативата в ефира на "Нашият ден":
"В България съществува една база от летища, които са използвани и неизползвани", казва той. По думите му една част от тях вече са преминали в частна собственост, където ги стопанисват хората и се грижат за тях. Но припомни, че във военната авиация има един термин, който е много интересен – "летища с отпаднала необходимост". "Това са летища, които са на световно ниво, те могат да бъдат запазени и когато е необходимо, да се използват", подчертава в интервюто Недялков.
Чуйте разговора и гласа на деветокласничката Весела Малянова от събитието в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева от издателство "Колибри", Темз Арабаджиева от "Сиела" и Димитър Риков от издателство "СофтПрес". Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg