От 2 до 6 октомври Ловеч е домакин на традиционния фестивал "Младите в театъра".
Домакин и организатор на театралния форум, който води началото си през 80-те години на миналия век, е Драматичният театър в града.
По традиция фестивалът беше открит с представление на домакините. Тази година това е премиерният спектакъл "Звездното дете" по приказката на Оскар Уайлд, с режисьор Биляна Петрова.
Селекционер на спектаклите в 13-ото издание на фестивала е театроведът Тинка Николова.
В програмата участват "Дванайсета нощ" от Уилям Шекспир на Драматично-кукления театър "Иван Димов" – Хасково, "Арт" от Ясмина Реза и "Емил от Льонеберя" по Астрид Линдгрен – представления от репертоара на Младежкия театър "Николай Бинев". В последния фестивален ден Драматичният театър "Адриана Будевска" – Бургас, ще представи спектакъла "Летните оси ни хапят даже през ноември" от Иван Вирипаев.
На 5 октомври организаторите на фестивала ще зарадват най-малките зрители с детското представление "Червената шапчица" на театъра в Куманово, Северна Македония.
В дните на фестивала ще бъде подредена и изложба на скици и сценични костюми на ученици специалност "Моден дизайн" и "Сценичен костюм" от Професионалната гимназия по облекло "Мария Луиза" в София.
Част от програмата са и театрална работилница с водещ украинския режисьор Павел Гатилов, както и техническа работилница за техническите служби на Ловешкия драматичен театър.
Фестивалът "Младите в театъра” се провежда с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg