Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годишна конференция за строителство и инвестиции събра над 300 души от строителния сектор в България

Иван Велков: Държавата е заета със собствените си нужди и цели

Представителите на изпълнителната и законодателната власт трябва да делегират права

| Интервю
Иван Велков, член на УС на БСК.
Снимка: www.bia-bg.com

Годишна конференция за строителство и инвестиции събра над 300 души от строителния сектор в България. Събитието се проведе на 3 октомври 2023 г. в четири дискусионни панела, модерирани от Иван Велков, член на УС на БСК, председател на Българската фасилити мениджмънт асоциация и член на УС на Международната федерация за недвижими имоти FIABCI.

Беше направена ретроспекция по всички теми, ангажиращи инвестициите в строителството и градското развитие, екологичните решения в строителството и транспорта. Дискутирано бе и как България ще се справи с предизвикателствата от прилагането Европейската директива за енергийна ефективност и санирането на сгради, защо промените във ВиК сектора са належащи и кога всъщност ще достигнем истинските умни градове.

"Ролята на професионалните браншови организации е да са освен модератор и медиатор между държавните, местните, публични като цяло власти и частния сектор, и генералния интерес на обществото от това да живее във все по-проспериращо, развито модерно общество, среда, икономика и да ни изоставаме от най-добрите световни и европейски примери", посочва Иван Велков.

Големият слон – европейските средства, които се инвестират в строителството 

"Стана ясно, че капацитетът на държавната администрация, възможностите на местните власти да оперират с оперативни програми като че ли,  от една страна, ангажират огромна част от техния ресурс, а от друга, доказват колко недостатъчно ефективно и бързо резултатите от тяхната работа стигат до конкретните домакинства, бизнеси и живота на хората", посочва той.

За нуждите на енергийното обновление на сградите има нужда от десетократно по-големи средства, които са планирани в момента.

Зелено – енергийна ефективност и екология

"Ако очакваме България да ги изпълни, сме десетки години изостанали и ще ни е необходимо да наваксваме изоставането. Ако обърнем въпроса и кажем какви добри примери за успешни модели и практики има, без това да зависи от държавата, може би скоростта, с която се получават резултатите, ще се ускори многократно“, твърди той.

Няма как с 1 млрд. публични средства да обновим 50 или 60 хил. сгради. Парите, които имаме в момента, ще стигнат за 700 до 1000 жилищни сгради.

"Представителите на изпълнителната и законодателната власт трябва да делегират права и възможности за решаване на проблемите на хора и специалисти, които могат да го правят, а те да осигуряват само законодателната рамка и контрола да изпълнението", казва в заключение Иван Велков.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17