Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли академичното предприемачество да се превърне в приоритет?

Двама млади учени създадоха автономен робот за почистване на соларни батерии

| Интервю
Теодора Савчева и Алекс Новков, участници в "Предприемачи в науката"
Снимка: Личен архив - ФБ, фондация

Какво мотивира представители на българския бизнес да инвестират в млади български учени? Какво постигнаха наградите "Предприемачи в науката", които за поредна година през декември ще връчи фондация "Карол Знание"?

Фондацията е с необичайна за България мисия – да подкрепя български млади учени и техните проекти, така че те да намерят практическо приложение, да работи за изграждане на иновационна икономика, като открива идеи и таланти, предприемачи в научната област и технологичния сектор. Двама от тазгодишните претенденти за награди – Теодора Савчева, студент 2-ри курс в Техническия университет, специалност "Интелигентни системи и изкуствен интелект" и Алекс Новков, студент 3-ти курс в същия университет, специалност "Автоматика" – разказват в "Нашият ден" за своите проекти. 

"Това, което ни мотивира, са иновациите и съответно да можем да дадем нещо повече на света и да усъвършенстваме самите себе си, да надградим знанията си и да продължаваме напред", казва Алекс Новков.

Теодора Савчева преминава, първо, през квантовата и космическа теоретична физика, след което започва да се занимава с програмиране. Заедно с Алекс Новков са създатели на автономен робот за почистване на соларни панели.

Алекс Новков споделя, че като екип са концентрирани към зелената енергия и по-конкретно към соларните паркове, соларни панели не само в индустриална обстановка, но и за битови нужди. Хората масово в момента си инсталират в домовете соларни панели с цел енергодобив.

За младата изобретателка Теодора Савчева основополагаща е работата в екип.

"Младите хора си струва да бъдат подкрепени, да бъда дадена възможност техните идеи да бъдат реализирани тук и сега. Затова е създадена тази програма, за да имаме възможност да подкрепяме докторанти и млади учени, като през последните години отворихме проекта и за студенти“, коментира Милена Петкова, изпълнителен директор на фондация "Карол Знание".

Тя допълва, че е важно да се подкрепя академичното предприемачество, което във водещите университети в Европа и по света има добри традиции. В България няма все още такава практика, но има много стойностни проекти. Все още българските университети не са готови да подкрепят и да развиват Spin-off компании.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росица Банова

Избрано: Росица Банова – китайски ученици, български корени и световни успехи

През месец август, предаването "Нашият ден" предоставя възможност на своите слушатели да си припомнят някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината. Сред тях се отличава разговорът със световноизвестната пианистка Росица Банова. В това специално интервю, Банова разкрива детайли от своята житейска и професионална история, представяйки..

публикувано на 30.08.24 в 12:04

Миграция на душата: Защо Ейми Ан Сабела избра живота в България пред този в САЩ?

В рубриката "Мигранти с таланти" днес ви разказваме историята на Ейми Ан Сабела  – американка от Ню Йорк, която мечтае да стане българска баба. Родена и израснала в Ню Йорк, Ейми Ан Сабела прекарва голяма част от живота си там, но събитията на 11-и септември я принуждават да преосмисли приоритетите си в живота. "Разбрах, че животът може да се промени..

обновено на 30.08.24 в 11:45

Светлозар Желев: "Аполония" е светлина, тя е фар в тъмнината

През 2024 година се отбелязват 40 години от началото на празниците на изкуствата "Аполония", които за първи път се състояха през 1984 година в живописния град Созопол. Фестивалът, създаден с цел да покаже постиженията на българските творци и да подкрепи новите идеи и експериментални проекти в различни изкуства, се е утвърдил като значимо културно..

публикувано на 30.08.24 в 09:02
Панайот Денев

Излезе трети том от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция"

Един от акцентите на тазгодишната "Аполония" в Созопол е представянето на третата част от книгата  за БТА "Събития от архивите" – 1898-2023.  Миналата година пак на Празниците на изкуствата бяха представени първите две части от поредицата "125 години Българска телеграфна агенция". Те вече са депозирани в Конгресната библиотека във Вашингтон...

публикувано на 29.08.24 в 12:45

Избрано: Извън учебния план: Николина Гурдева за истинската роля на педагога

През август в "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с Николина Гурдева , доскорошен учител, която споделя своите наблюдения върху непрекъснато променящата се роля на учителя в съвременната образователна система. С нарастващите изисквания и бързите промени в обществото, Гурдева..

публикувано на 29.08.24 в 10:33