Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо "включващият дизайн" може да бъде решение за хората с увреждания?

Снимка: Pixabay

В  деня на архитектите, строителите и зидарите в "Нашият ден" се задава въпросът дали архитектурата може да има функция на социално изключване и как включващият дизайн може да стане неотделима част от нашия живот.

Интересното явление, което наблюдаваме в чужбина, е честото присъствие на хора в инвалидни колички на улиците. Въпросът е защо в България не наблюдаваме това?

За да разберем как "включващият дизайн" работи и каква е неговата полза за хората с увреждания, разговаряме с Ивелина Гаджева, която е специалист по включващ дизайн и съосновател на фондация "Design for all Bulgaria".

Гаджева пояснява, че включващият дизайн и дизайнът за всички са подходи в архитектурата и дизайна, насочени към създаването на среди и продукти, които са достъпни и полезни за разнообразна аудитория, включително хора с увреждания. Тези подходи се различават от този на "достъпния дизайн", който често води до изолирани решения за определени групи хора.

Ивелина Гаджева подчертава, че включващият дизайн има за цел интеграцията на всички потребители, като се вземат предвид техните разнообразни нужди и способности. Това означава, че средите и продуктите се проектират така, че да бъдат удобни и полезни за всички, без изключение.

Един от конкретните примери, които г-жа Гаджева споменава, са вратите със сензори, които се отварят автоматично, когато засичат присъствие пред тях. Този вид врати предоставя удобство за всички потребители, включително хора с увреждания, които може да имат затруднение с отварянето на обикновените. 

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35