В деня на архитектите, строителите и зидарите в "Нашият ден" се задава въпросът дали архитектурата може да има функция на социално изключване и как включващият дизайн може да стане неотделима част от нашия живот.
Интересното явление, което наблюдаваме в чужбина, е честото присъствие на хора в инвалидни колички на улиците. Въпросът е защо в България не наблюдаваме това?
За да разберем как "включващият дизайн" работи и каква е неговата полза за хората с увреждания, разговаряме с Ивелина Гаджева, която е специалист по включващ дизайн и съосновател на фондация "Design for all Bulgaria".
Гаджева пояснява, че включващият дизайн и дизайнът за всички са подходи в архитектурата и дизайна, насочени към създаването на среди и продукти, които са достъпни и полезни за разнообразна аудитория, включително хора с увреждания. Тези подходи се различават от този на "достъпния дизайн", който често води до изолирани решения за определени групи хора.
Ивелина Гаджева подчертава, че включващият дизайн има за цел интеграцията на всички потребители, като се вземат предвид техните разнообразни нужди и способности. Това означава, че средите и продуктите се проектират така, че да бъдат удобни и полезни за всички, без изключение.
Един от конкретните примери, които г-жа Гаджева споменава, са вратите със сензори, които се отварят автоматично, когато засичат присъствие пред тях. Този вид врати предоставя удобство за всички потребители, включително хора с увреждания, които може да имат затруднение с отварянето на обикновените.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg