В съботната вечер ще звучи френска музика. Защо ли? Преди броени дни едни от най-значимите френски диригенти отпразнува 90-ия си рожден ден.
"Никога не ме е интересувала кариерата", признава маестрото в интервю преди време. "След упорита работа в продължение на дълги години ми се ще да поживея. Да се разходя, да прочета някоя книга докрай, да съм по-близо до скъпите за мен хора… Не е само музиката – има толкова други вълнуващи неща. Те трябва да се усетят, докато все още сме на тази земя."
През 1968 Мишел Пласон пое ръководството на оркестъра на Театър Капитол в Тулуза. Превърна го от провинциален, в състав на световно ниво. В центъра на вниманието разбира се е френската музика.
За 35 години начело на оркестъра на Театър Капитол Пласон затвърди славата си на тънък познавач на творческото наследство на Масне, Бизе, Гуно, Офенбах – любими откъси из оперетата "Орфей в ада" ще звучат в съботната вечер. А също "Арлезианката" на Бизе – великолепни записи с оркестъра на Театър Капитол начело с Мишел Пласон за фирмата EMI.
"Преди водещите оркестрови състави имаха собствен глас", припомня маестрото. "Сега си приличат подобно на хотели от веригата Хилтън в различни точки по света. Преди диригентът определяше облика на даден оркестър. Оформяше търпеливо с огромни усилия години наред неговия характерен звук и колорит, а сега сякаш е зачеркната всяка индивидуализация. Глобализацията прониква във всяка сфера от нашия живот и това ме изпълва с тъга…", споделя знаменитият френски диригент. През 2003 година Мишел Пласон се оттегли от поста главен диригент на Театър Капитол, но разбира се остава пожизнен почетен диригент.
Преди повече от 15 години истински фурор предизвика постановката на "Вертер" в Севиля съпровождана с бурни овации и хвалебствени писания. Ето част от тях: "Малцина са диригентите по света, които успяват да представят шедьоврите на Масне така, както това се удава на Мишел Пласон. От висотата на натрупаните години, той очевидно добре е разгадал големите тайни скрити в партитурата на "Вертер". Изключителна пълнота на изживяването, чувственост, сила, темперамент – без евтини ефекти и показна еквилибристика… Пласон не е танцьор на пулта и Слава Богу!", завършва рецензията си Ханс Цендер. Имахте възможност да си припомните фантастичния запис на "Вертер" от Масне за EMI от 1979 година миналия месец, когато отбелязахме 85-та годишнина от рождението на прочутото сопрано Татяна Троянос.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg