От 9 до 15 октомври град Севлиево става домакин на 18-ите "Празници на тиквата", традиционно известни също като "Празник на тиквата". Този цветен и забавен фестивал, организиран от Община Севлиево, ще предостави на посетителите богата програма и интересни събития.
Програмата на фестивала стартира днес със забавното ателие и изложбата "Тиквени цветни фантазии" в Дандолови къщи. Освен това, започва и Националният фестивал "Вълшебникът театър", който ще продължи до 11 октомври и обещава много вълнуващи изпълнения.
Събитието включва и изложбата "20 години Детски арт център Видима", която представя творчеството на децата в града.
Празниците на тиквата в Севлиево събират на едно място земеделски производители и търговци от цялата страна и се превръщат в най-стария есенен панаир в България. Този традиционен ден привлича посетители с вкусни ястия, кулинарни изложби, ателие, тиквени конкурси, демонстрации и забавления.
Ирена Камбурова, началник отдел "Култура, туризъм и международно сътрудничество" към Общината, споделя повече за събитието: "Използвам възможността да поканя всички на 18-ото издание на този цветен и забавен празник, който ще предложи цяла гама от впечатления и изживявания“.
Защо "град на тиквата"?
Ирена Камбурова разяснява, че идеята за "Празника на тиквата" се зародила преди години, когато група ентусиасти в града решили да организират празник, който да отразява историческите корени на региона. Тогава в Севлиево са се отглеждали много тикви, които имат характерни завити палци, подобни на този на ръката на човека. Този специфичен детайл вдъхновил идеята за тиквен празник и дал името му.
Така градът Севлиево остана свързан с традицията на "Празника на тиквата", който сега се превърна в едно от най-очакваните и цветни събития в региона.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg