На 10 октомври всяка година Световната здравна организация (СЗО) отбелязва Световния ден на психичното здраве. Този ден има за цел да повиши осведомеността сред обществото за психичните проблеми и предизвикателствата, свързани с тях, с които се сблъскват хората по света. Във времена, когато психичното здраве става все по-актуално, ние се фокусираме върху психичното здраве на децата и младите хора, както и върху факторите, които влияят върху него. В ефира на "Нашият ден" ще проучим темата по-подробно - Ирина Калоферова, детски психолог и психотерапевт, ще ни сподели своя опит и знания.
Депресиите и депресивните състояния стават все по-распространени и сериозни проблеми в 21-ви век. Тревожността сред децата и младежите, както и сред възрастните, нараства. Ирина Калоферова обръща внимание, че основните фактори, допринасящи за този проблем, включват липсата на изслушване на децата и техните нужди. Липсата на пълноценна комуникация, както в семейния, така и в социалния контекст, може да доведе до изолация и влошаване на психичното здраве.
Технологичният напредък и присъствието на интернет и социалните медии също играят роля в този процес, като отнемат времето, което децата и младежите биха могли да прекарат в реална, междуличностна комуникация.
Г-жа Калоферова споделя свой опит от работата си с деца и тийнейджъри, подчертавайки важността на развитието на емоционалната интелигентност. Тя обяснява, че развитието на уменията за управление на емоции и междуличностни отношения е ключов фактор за адекватната им адаптация към различни ситуации и събития в живота.
Световният ден на психичното здраве служи като напомняне за важността на грижата за психичното здраве на всеки, особено на най-младите сред нас. Това е възможността да се обединим и подкрепим усилията за създаване на по-силно и здравословно общество, в което всеки има възможност да развива своя потенциал и да се справя с житейските предизвикателства, свързани с психичното здраве.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg