Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световъртежът – състояние или болест?

доц. д-р Георги Ангов
Снимка: Кирил Чобанов

"Не виждам, не чувам, вие ми се свят…" – текст от песен, който ни послужи за "мост" към една болезнена и сериозна тема: световъртежа.

Какво означава тази диагноза? – състояние или болест, попитахме отоневролога д-р Георги Ангов. Какви са симптомите на миниеровия синдром, кои болести увреждат средното ухо и ушния нерв, как се диагностицират и лекуват тези състояния?

Доцент Ангов направи кратка характеристика в исторически и съвременен аспект на характерните симптоми и професионалното им диагностициране. Гостът на първия за есенната кампания оригинален брой "За здравето" очерта и редица утежняващи фактори: шумната среда, стреса, загубата на ориентация, вредната градска и околна среда.

Къде у нас и как се прилагат изследвания и технологии за диагностика и лечение, попитахме опитния отоневролог. Доц. Ангов очерта редица методики както за поставяне на точната диагноза, така и за адекватната терапия. В нея, освен лекарствени препарати, биват включвани и редица рехабилитационни упражнения, които благоприятстват оздравителния процес.

В хода на здравното предаване с въпроси и мнения участие взеха и слушатели, на които доц. Ангов отговори и коментира техните тревоги. Като отправи най-важното послание за нашия екип и за всички, които ценят здравето: не се самолекувайте, при проява на подобни симптоми потърсете лекар-специалист, който ще реши адекватно вашите проблеми.

"Освен в Александровска болница, където аз работя, в страната има изградена мрежа от кабинети и специалисти по отоневрология, които успешно прилагат всички съвременни методи за диагностика и лечение на миниерова болест, както и на състояния, които описваме като световъртеж, гадене, неразположеност, мигрена и прочие“, заключи нашият съботен гост.


Снимка – Кирил Чобанов, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13