Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоил Цицелков:

Страдаме от контролиран вот, често без финансови измерения

Стоил Цицелков
Снимка: БНР

Всеки изборен процес представлява важна стъпка за демокрацията на дадена страна. Гражданското съучастие и активното участие на гражданите са от съществено значение за осигуряване на честни и прозрачни избори. В България, както и във всеки друг демократичен обществен контекст, наблюдаването на изборния процес и разбирането на важните аспекти на този процес са от изключителна важност.

Един от ключовите гласове в борбата за честни избори в България принадлежи на Стоил Цицелков, член на Обществения съвет на Централната избирателна комисия (ЦИК) и основател на "Обединение за честни избори" (ОЧИ), платформа, чиято цел е да се бори срещу изборните измами, купуването на гласове и контролираните вотове.

Стоил Цицелков акцентира в "Нашият ден" върху проблема с контролираните вотове и как те влияят върху изборите.  Цицелков посочва, че местните избори са особено уязвими при контролиран вот. Това се дължи на факта, че в малките общини с големи доходи, резултатите и залозите са много по-високи.

"Ако на парламентарни избори са ви необходими около 10 000 гласа, за да вкарате ваш кандидат, то на местните резултатите са много по-чувствителни, тук резултатите и залозите са много по-високи, особено в малки общини с големи доходи. Такава община например е Несебър, където имаме случай на арестуван", посочва той.

Според него "в България страдаме много повече от контролиран вот, който невинаги има финансови измерения, защото контролът се осъществява по друг начин". 

За Цицелков е важно е да се подчертае, че никой няма право да види как гласувате. Това е тайна на вота. Гражданите трябва да бъдат информирани за своите права и да ги упражняват. Той посочва още, че “eдинственият начин да се осигури външно наблюдение в малките населени места е чрез изпращане на наблюдатели“.

По тази причина Цицелков призовава гражданите да бъдат отговорни и смели и да гласуват за кандидатите, които наистина ги представляват. Това е начинът да се гарантира, че изборите са честни и демократични, и че гласовете на гражданите се уважават.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15