Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Авермаeт от Световната организация на хоровете посети България

4
Снимка: Ангелина Грозева

Професор Жан Пиер Ван Авермаeт, член на Световната организация на хоровете, посети България и фестивалния концерт "Момчетата пеят", проведен в Народно читалище "Рила", 1898, град Долна баня. Той бе сред официалните гости, заедно с пианистката Весела Дякова. Гости и жители на града се насладиха на изпълненията на хор на пловдивските момчета "Стефка Благоева", с диригент: Милка Толедова, клавирен съпровод: Юлия Петрова, хор на момчетата от Фландрия, Белгия, с диригент Дитер Ван Ханденховен, клавирен съпровод: Жозефиен Ван Парис. На концерта присъства и проф. Кремена Ангелова, от Националната музикална академия:

"Този фестивал е един много важен импулс за развитието на момчешкото хорово пеене в цяла Европа, защото е много трудно да мотивираме момчетата днес да се включват в хорове. Има и исторически аспект, защото музиката през 17-18 век е писана основно за момчешки хорове, такава например е музиката на Бах, жените не са имали право да пеят в църквата“, споделя професор Жан Пиер Ван Авермаeт, член на Световната организация на хоровете.

"Световните младежки хорови празници видяхме много различни състави с различно съдържание, а то се определя от личността на диригента, а смятам, че момчешкото хорово изкуство изисква много образовани музиканти, които в България ги има, които да могат да отклонят децата от електрониката и да ги насочат към чистото музикално творчество“, споделя пианистката Весела Дякова.

В концерта се представи музикална програма от цял свят, включително и химнът "Viva la musica" и песента на Стефан Вълдобрев – "Момчетата пеят", написана специално за фестивала:

"Мисля, че българските хорове са страхотни. За мен беше радост да успея да чуя тук Пловдивските момчета, Варненските момчета и Софийските момчета. Уви в Белгия вече нямаме такава традиция в момчешкото пеене, каквато имахме преди, въпреки че нашият хор е с голяма традиция от повече от 90 години“, споделя  диригентът Дитер Ван Ханденховен, Момчетата от Фландрия, Белгия.

"В Европа в момента няма такъв фестивал. Това ни беше идеята европейските хорови момчета да се съберат някъде на сцена. Силно се надяваме броят на хоровете, които каним, да нарасне“, споделя проф. Кремена Ангелова от Националната музикална академия

Концертът беше с вход свободен. Организира се по програма РА 14 ”Културно предприемачество, наследство и сътрудничество”.

Повече чуйте в звуковия файл в разговора на Ангелина Грозева с Жан Пиер Ван Авермаeт, член на Световната организация на хоровете, пианистката Весела Дякова, диригент Дитер Ван Ханденховен, проф. Кремена Ангелова. В превод можете да чуете д-р Григор Григоров.

Снимки – Ангелина Грозева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34

"Лоенгрин" в постановка от Виена

"Никоя друга опера на Вагнер не е получила толкова хвалебствия или е била обект на толкова критични подигравки като Лоенгрин. Едно е ясно – предвид вътрешната противоречивост на пиесата, театърът е изправен пред върховното предизвикателство да развие проникновена и чувствителна деконструкция на своите ролеви модели и конфликтни структури. Културата..

публикувано на 13.07.24 в 08:10

Danai – новият глас на българската музикална сцена

Емилия Тончева, актрисата, завършила Академията по драма в Пекин, излезе с албум от три песни под псевдонима Danai. Това е нейният дебют на българската музикална сцена. Емилия комбинира жанрове и изразни средства във всичко, с което се захване – актьорско майсторство, танц, музика. Неслучайно, когато погледнем към това, което днес някак..

публикувано на 12.07.24 в 09:34

Джейкъб Колиър пее с "Мистерията на българските гласове" в София

Джейкъб Колиър, импровизаторът, който на 29 тодини вече с пълно право може да се нарече легенда в джаза ще пее в София на 11 юли. Концертът ще се състои в Зала 1 на НДК,а заедно с певеца, текстописец, преподавател и продуцент, който при това умее да свири на над 10 музикални инструмента, ще излязат "Мистерията на българските гласове", композиторът..

публикувано на 11.07.24 в 16:40