"Давам си сметка, вероятно като мнозина преди мен, че сред личните ми спомени има много, родени от книги. Четенето произвежда спомени. Отдавна не помня и съм се отказал да търся кои са прочетени и кои – не. Не намирам никаква разлика, всичко е преживяно, всичко ме кара да настръхна, всичко е оставило белег. По всичките мои тела..."
"Всичките наши тела" е най-новият спектакъл в репертоара на Драматичния театър "Невена Коканова" в Ямбол. Постановката по текстове на Георги Господинов е на режисьора Мартин Киселов, който е създал, със съдействието на автора, и драматургичната основа на представлението.
"Разговорът в момента е с режисьора, но нямаше да има смисъл да разговаряте с него, ако актьорският екип не се беше отдал изцяло на такъв "шантав" процес и не го беше подкрепил и обогатил, и развил – много повече, отколкото аз бих могъл да измисля с молив на бюро. С огромно удоволствие работих с тях. Те дойдоха с едни любопитни очи към това предложение, с много желание да играят заедно", разказа в "Артефир" Мартин Киселов.
В представлението участват актьорите Петя Бойчева, Галина Иванова, Цветелина Кънева, Румен Михайлов, Георги Караиванов, Георги Ружичка, Вълчо Янев, Мирослав Димитров.
Сценографията е на Илияна Кънчева, композитор – Калин Николов, пластика – Атанас Жеков-Кроко. Представлението е адаптирано за хора със слухови проблеми.
Спектакълът е създаден с финансовата помощ на Националния фонд "Култура".
Публиката в Ямбол може да гледа "Всичките наши тела" на 25 октомври.
На 1 ноември – Деня на народните будители, спектакълът ще гостува в София, на сцената на Театър "Българска армия".
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg