Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сряда, 1 ноември

от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
Мирон Иванов „Живей като другите и бъди благословен“ – 48 част

от 0.30 до 2.00 часа
Среднощен радиоекспрес
редактор: Александър Янев

от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам – Джаз концерт с Маргарита Заберска

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
редактор: Ивета Грънчарова

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
редактор: Пламен Георгиев
Традиционна фестивална музика и етно от слънчева Колумбия.

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на АНПТ гр. Варна, Борис Машалов, Мирка Димитрова и други.
Редактор: Лина Мачева

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
редактор: Георги Величков

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Врана и лисица“ от Ран Босилек
редактор: Калина Колева

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
„Вие ли сте обитателите на Земята“ - 2 част
Автор: Васил Станилов
Редактор: Митко Новков

от 8.06 до 11.00 часа

Нашият ден
Водещ: Мария Мира Христова  
Редактор: Росица Александрова
Музикален редактор: Eлинка Величкова
08:00 - 09:00 ч.
Епизоди от живота:За радиото, слушателите и още нещо… – анкета на стажантите в програмата.Тема на деня:- В Деня на народните будители - образованието, първата работа, смисълът да се родиш в България, изборите, мечтите и какво е да си част от програма „Христо Ботев“. Участват: младият радиоводещ Александър Янев и стажантите: Виолета Борисова, Зои Каргиотаки и Теодора Церовска.- Празник на програма „Христо Ботев“ - има ли смисъл от будилници? – с Таня Димова, член на редколегията.
09:00 – 10:00 ч.
В памет на Борис Димовски: официално обявяване на носителя на отличието „Карикатурист – подбудител на годината“ за 2023-та - с Йовчо Савов, Калин Николов и Кин Стоянов.
10.00 – 11.00 часа
LEGE ARTIS
Автор и водещ: Александър Райчев
Редактор: Роси Александрова  
Музикален редактор:Елинка Величкова  
Експерти поискаха приемането на здравноосигурителен кодекс.
Интервю с проф. Добрин Василев, председател на Дружеството по интервенционална кардиология за предстоящия XI Конгрес по интервенционална кардиология (9-12 ноември 2023 г.)
Мовембър 2023 – месец, посветен на мъжкото здраве – интервю с уролог.

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Трезор
водещ: Диляна Трачева редактор: Сибила Лилова
Мирослав Иванов и Михаил Иванов представят втората песен на група Пеперуда „Кой ни дели“;
След успешни участия в международни музикални форуми, група IVA представя нов албум;
Нина Николина представя нов сингъл „Ерген деда“ с концерт и подготвя турне из страната;
Народната певица Ваня Трифонова претворява българския фолклор, експериментирайки с различни стилове.

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водещ: Светлана Тарашоева
редактор: Надя Атанасова
музикален редактор: Албена Велева
Писателят Алек Попов за „Нови и избрани разкази“.
За втора поредна година Драматичен театър „Никола Вапцаров“ – Благоевград организира Балкански театрален фестивал - разговор с Маргарита Мачева, директор на театъра.
Актрисата Мила Люцканова за дебютната си стихосбирка „Краят на думите“.
Проф. Васил Николов за изложбата в Европейския парламент в Брюксел, посветена на праисторическия комплекс Провадия – Солницата.
Художникът Николай Панайотов за изложбата си „Римейк“.
Лиза Боева и Ицко Финци за пърформанса по случай 7-годишнината на образователната платформа „Филизи 33“.  

от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично – Музикални легенди с Мария Вълчанова
В деня на българските будители звучат изпълнения на великия бас Борис Христов.

от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание": Премълчаната история
Водещ: Бойко Ламбовски
Редактор: Цвета Николова
Музикален редактор: Зорница Цветанова
И с кесия се буди народ
Дарителството, спомоществувателството, благодеянието – от себапа да направиш чешма през усилието да вдигнеш школо та до размаха да построиш университет. Не само с меч и слово се постига свобода и изгражда нация – в Деня на будителите говорим за хората, пожертвали лични пари за общественото благо. За Евлоги и Христо Георгиеви, Иван Евстратиев Гешов, Николай Ст. Палаузов, Тодор Мирчов - та до наши дни. С доцент Росица Стоянова, автор на изследване за българските дарители, с Веселина Йорданова и Теодора Петрова говорим за историята, но и за перспективите на това явление.

от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
водещ: Оля Стоянова
редактор: Катрин Димитрова
Цикъл: „Живот във високото“
Тема: „Безбог и планинските спасители “Какво означава да си планински спасител? Кои са хората, които дават дежурства в планината, как живеят и работят във високото. Пътят, по който всеки човек стига до идеята да стане планински спасител, е различен. Някои пътища са ясни и предсказуеми – най-добрите планинари, алпинисти и скиори ги дели едва една крачка от решението да станат спасители. Други откриват планината и доброволчеството по-късно, трети – имат свои по-трудни и по-стръмни пътеки.В първото предаване от поредицата „Живот във високото“ ще говорим за планинското спасяване и за хората, на които можете да разчитате. У нас Планинска спасителна служба съществува от 1933 година и оттогава винаги е имало действащи планински спасители, на които може да се разчита на помощ.За спасителните акции в планината и за ритъм на живот във високото ще ни разкажат Цветан Пчелин и Любен Брънеков от отряд „Добринище“, както и Павел Павлов от Софийски отряд на Планинската спасителна служба.
ПОВТОРЕНИЕ

от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
водещ: Яна Пункина
редактор: Мариана Ганчева Музикален редактор: Михаела Колева

Един забравен будител. В началото на XX век българският философ, просветител и пет пъти ректор на Софийският университет „Св. Климент Охридски“ проф. Иван Георгов пише няколко труда върху езиковото развитие на проговарящите тепърва деца. Откритията му в „Значение на детската лингвистика“, „Принос към граматичния развой на детския говор“ и „Първите начала на езиковия израз за самосъзнанието у децата“ повече от половин век по-късно ще бъдат потвърдени  от западната психолингвистика. Излизането на тези съчинения на проф. Георгов за пръв път събрани в книгата „Значение на  детската лингвистика“ става повод за разговор с д-р Юлия Йорданова за научното наследство на философа, педагог и психолингвист, от преди този термин изобщо да бъде въведен в употреба.

от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Музикален атлас
водещ: Пламен Георгиев
Колоритен, слънчев уърлд и качествено етно от югоизточната част на Италия – Саленто и Пулия. И композиции, вдъхновени не само от тамошния фолклор, но и от този на Балканите, Централна и Източна Европа и Северна Африка… В лицето на свежите, неподражаеми „Банд Адриатика“ и групата на виртуозния мандолинист и композитор Мимо Епифани.

от 19.30 до 21.30 часа
Контемпо
водещ: Петя Габрова
редактор: Цветелина Начева В Деня на будителите представяме български камерни произведения.

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
автор и водещ: Ася Чанева редактор: Анелия Димитрова
муз редактор: Сибила Лилова  
- Програма „Христо Ботев” отбелязва своя празник и за 22 път раздава наградите „ЗЛАТНИЯТ БУДИЛНИК”.
В предаването ще чуете:
колеги, удостоени с отличието по-рано днес
Милен Митев – генерален директор на БНР за значението на програма „Христо Ботев” и мисията на нейните автори.
- Какво е историята – само минало или съвремие тук и сега?
Гости в студиото са историците д-р Димитър Атанасов и Евгения Троева.
Клисура, Копривщица, Панагюрище, Плевен, Пловдив, Свищов са само някои от градовете, където наблюдаваме възстановки на събития от българската история и „виждаме” будителите от славното минало.
Изложбата „Да преживеем миналото. Историческите възстановки като феномен на културата” показва до 27 ноември в Етнографския музей в София със снимки и текст разкази за миналото, които оживяват благодарение на историческо реконструиране, най-често в контекста на исторически фестивали.
Как присъства историята в общественото съзнание, какви чувства буди историческото минало, какви и колко негови версии се приемат от възстановчици и от публика и как използваме историята тук и сега?
С двамата учени от изследователския екип на проекта и изложбата поглеждаме оттатък видимата част на историята и нейното възстановяване и разискваме въпроси като: трябва ли само да се гордеем с миналото и с дедите си, дали неудовлетворението днес, утешено с величието от някога, е залог за висока гражданска култура.
Ще говорим още и за това: само сериозна ли следва да бъде историята или миналото е съвместимо с деликатна ирония? Какво представлява историята – свят на паметници, будещи възвишени чувства, или пространство на безкрайно разнообразие и пъстрота, обитавано от всякакви хора?

от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Джаз +
водещ: Людмил Фотев
Джаз+ продължава представянето на концерта на италианското дуо "Мусика нуда" с испанския пианист и един от нашите "кръстници", Чано Домингес - проект, започнал по време на пандемията с виртуален техен концерт, звучал в предишни наши предавания.
Продължението е с поезиите на Фиона Гронд, изпяти и изсвирени от други наши "кръстници " по повод десетата годишнина на предаването в началото на новото хилядолетие - Сидсел Андерсен и Буге Веселтофт. Темата за поезията, но на нобелистите в джаза - след две седмици в "Джаз+Дуенде".
Финалът е с откъси от поредната компилация на независимия немски лейбъл АСТ "Магични моменти", отново със скандинавски артисти: Ларс Даниелсон и Нилс Ландгрен (очаквайте по Коледа поредната му продукция "Коледа с приятели").


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четвъртък, 16 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 1 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Даниела Найденова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 15.01.25 в 08:20

Сряда, 15 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 11 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 14.01.25 в 17:24

Вторник, 14 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 10 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 13.01.25 в 08:25

Понеделник, 13 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 9 част от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде Водещ: Людмил Фотев Започваме с поредния проект на откритието ни от 2005 Силвия Перес Крус, сега световна звезда, току-що издала записания в Аржентина дуетен албум с китариста Хуан..

публикувано на 12.01.25 в 08:10

Неделя, 12 януари

Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Януари" от Йордан Радичков от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика..

публикувано на 11.01.25 в 08:30